| MirelCiobanu a întrebat:

Salut, TPU. Am un telefon Samsung Galaxy A7 2018 iar parintii mei au Samsung Galaxy A9. Pe incarcatoarele lor scrie Fast Charger iar pe al meu nu. Voiam sa stiu daca schimb,, capul,, de la incarcatorul meu cu unul de A9 daca se incarca mai repede, dau funda.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Nu am stat sa analizez, dar din ce ai zis tu, încep sa cred ca tu ai conector micro-usb în timp ce părinți tai au pe A9 usb tip C, ei bine, din diverse motive, nu exista fast charging pe telefoane cu mufa micro-usb, deoarece aceea mufă nu ar putea face față, sau mai bine zis, mufa ar limita încărcarea, astfel încât, ori cu încărcător cu fast charging ori fără, telefonul tău se va încarcă aproximativ la fel.

Asta e unul la mana

Doi la mana, în cazul în care sa zicem ca încărcarea rapida ar funcționa, e posibil ca bateria ta sa nu suporte noul amperaj/voltaj și sa cedeze în scurt timp.

Recomandarea mea e sa încarci telefonul cu încărcător primit odată cu acesta, sau, cu unul cu specificațiile necesare, în cazul tău 5V 1A.

| MirelCiobanu explică (pentru OldSoul):

Si am observat ca mufa de la cablul de date care intra in telefon este diferita, este dreapta jos si o forma ovala sus, iar cea a parintilor mei este ovala toata. Daca stii la ce ma refer

| OldSoul a răspuns (pentru MirelCiobanu):

Exact asta am zis si eu, tu ai conector micro-usb, ei au conector tip C.
Pentru ca telefonul sa suporte fast charging, are nevoie de usb tip C.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are nici o treaba, Eu incarc de exemplu ipad-u cu incarcatoru de la LG care are fast charging, si nu se incarca mai repede, sau invers daca folosesc incarcatoru de ipad la telefon, nu o sa imi incarce cu fast charging.

| JonnyOfficial a răspuns:

NU se face nici o diferenta, daca incarci cu un incarcator mai mare de amperi de ex 2a care presupun ca este mai mare decat al tau se incarca mai repede dar nu iti recomand pentru ca distrugi bateria cu timpul.