| M._Viorel_Lujeru_1995 a întrebat:

Am varsat bere pe tastatura de la laptop si mi se misca si laptop.ul putin mai greu...este din cauza la tastatura?

Răspuns Câştigător
| cezar987 a răspuns:

Nu este din cauza la tastatura ' este din cauza ca berea a patruns prin tastatura si a afectat anumite componente ale acestuia.Incearca sa il desfaci si sa cureti componentele ce pot fi scoase cu alcool izopiliric(cred ca asa se zice). Daca nu te ppricepi dul la un service.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu este din cauza tastaturii, ci din cauza ca multe laptopuri nu suporta berea.

| stlucian a răspuns:

O varianta ar fi un spray antistatic si apoi un spray cu aer comprimat:

http://2.bp.blogspot.com/......nie%29.JPG

http://s1.emagst.net/......094619.jpg

Unele componente(de la tastatura/racire) cooler-ele pot fi afectate de un lichid care e si lipicios dupa uscare.Scoate bateria si curata tot ce poti(pe langa spray-uri mai foloseste si o carpa curata dar insista)

Ai GRIJA la folosirea spray-ului sa nu ajunga pe componente sensibile(HDD)

| M._Viorel_Lujeru_1995 explică:

Ce componente ar trebui curatate? Nu prea sunt pregatit in acest domeniu