| GoodGuy a întrebat:

As dori sa stiu daca pot sa inlocuiesc piesele intr-un laptop.As vrea sa schimb procesorul si nu stiu daca se pot schimba.Si as vrea sa stiu daca pot pune un alt procesor dintr-un alt latpop in al meu, daca asa ar functiona. Daca aveti nevoie de mai multe detalii, scrieti-mi mesaj privat sau aici la raspunsuri.
Va multumesc si va astept!

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Teoretic se poate, dar nu merita. O sa dai cred ca bani cat unul nou. Uite de ce.
Uite ce probleme o sa intampini.
1. Trebuie sa verifici se skt ai.
2. Trebuie cautat un procesor compatibil, cu acel skt desigur.
3. Dupa ce il gasesti ca gasesti greu, ai sa vezi ca e o caruta de bani
4. Daca treci de 3, ai sa observi alte probleme. ANume procesor mai bun=consum mai mare.
5. Consum ridicat=tdp mai mare=racirea actuala nu o sa reziste.
6. Racirea e doar o problema. Problema 2 e cu placa de baza daca rezista la acel procesor si alimentatorul in timp.

| Jipa95 a răspuns:

Se pot schimba dar trebuie sa tii cont de multe : soclu, puterea de consum, ce caldura degaja, etc. Ca sa poti schimba un procesor dupa un laptop, cu unul nou, stii vorba aia? Mai bine ti-ai achizitiona un laptop nou la cat costa upgrade-ul.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Se poate inlocui procesorul de la laptop, inainte trebuie sa verifici ce socket are acel laptop, trebuie sa fie compatibil procesorul cu laptopul. Poti instala Everest sau Aida ca sa vezi ce componente ai in el. Te uiti pe pagina producatorului sa vezi detalii despre laptop. Poate gasesti informatii si pe forumuri. Trebuie sa postezi mai multe detalii!