| denis009 a întrebat:

Salut..As dori sa stiu tot de ce e nevoie pentru a-mi schimba procesorul! Momentan am un procesor Intel 3200 si as vrea sa il schimb cu un procesor Intel i5! Placa de baza pe care o detin acum este PT890-8237-P5VD2-X-00.Trebuie sa imi schimb si placa de baza? De ce mai trebuie sa tin cont pentru a putea sa imi schimb procesorul cu succes? Multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Raspunsul tau aici...Placa de baza, ram, posibil si sursa. In rest, de bani. happy
P.S. Daca iti pui i5, sa nu te puna mama naibii sa iti iei o placa de baza de-aia cu chipset H61 care are fix nimic din bunatatile de care poate profita procesorul ala din plin, ca USB 3 si SATA 3.

| denis009 explică:

Ok...sincer sa fiu, mi-am dat seama ca as ajunge undeva foarte departe cu pretul, ceea ce nu imi permit chiar asa tare...mi-am schimbat parerea! Ce ar fi despre un Dual Core? Dintre astea http://www.emag.ro/procesoare/intel/pret,intre-200-si-500 care mi-l recomandati si care ar fi compatibil cu placa mea de baza?

| horia2012 a răspuns:

Nu stiu ce ti-au raspuns cei de dinainte
dar eu n-am gasit placa ta de baza.
N-am gasit decat Asus P5VD2-X:
http://www.marketonline.ro/......us-p5vd2-x
-Celelalte cifre se refera la chipset.
Vezi ce procesoare suporta si socket.

| greyhound a răspuns:

I5, i3 niciunul nu e compatibil cu placa ta de baza.
Primul lucru de care trebuie sa tii cont cand schimbi procesorul e socket-ul. Oricum daca iti schimbi MB vei ajunge sa schimbi cam tot

| taken a răspuns:

Schimbi si placa de baza.Alegi o placa de baza care are acelasi socket cu procesorul.De exemplu 1155.Placa de baza va suporta memorii RAM DDR 3 deci daca acum ai DDR 2 trebuie cumperi DDR 3.
Orientativ :
http://www.emag.ro/......EQN4TBBBM/

http://www.emag.ro/......ERVPTBBBM/
Daca alegi o placa de baza care are la procesor 8 pini probabil ca daca nu gasesti un adaptor 4 pini-8 pini vei schimba si sursa.De exemplu placa de baza pe care ti-am aratat-o desi in poza are 4 pini la procesor, in cazul in care o comanzi, vei primi o versiune mai noua 1.1 care are 8 pini.Nu trebuie sa comanzi placa de baza si procesorul pe care ti le-am aratat poti alege altceva.