| paulmicutz a întrebat:

As dori si eu sa-mi refac calculatorul. Mai precis unitatea. O am de 7 ani si nu am schimbat nimic in ea. Si as dori sa inlocuiesc piese din ea. Ce piese imi puteti recomanda placa video placa de baza si restul fara hard. Intr-un buget de 1000 ron. ( 10.000.000.)

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu 1.000 lei iti poti cumpara un pc bunicel. Oricum, pc-ul tau este vechi si piesele se pot defecta oricand si s-ar putea nici sa nu gasesti piese care sa se potriveasca. Numai bine!
P.S. Toate piesele pomenite de tine fac parte din hard-ul pc-ului. Cred ca te referi la harddisk, pe care nu vrei sa-l schimbi, dar si acesta se poate defecta dupa 7 ani.

| trolololo a răspuns:

Cumpără ce ți-a recomandat AstonMartin. Mai bine de atât nu se poate.

Tu trebuie sa schimbi tot, sa investești într-o platforma de 7 ani ar fi o prostie.

| AstonMartin a răspuns:

Salut, banuiesc ca hardul este pe ide (mufa lata gri), si nu sata, in acest caz iti recomand sa mergi pe amd, daca ai hdd sata mergi pe Intel socket 1155.
AMD:
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/547594/ folosesti grafica din placa de baza eventual pana mai faci rost de bani si iei una dedicata gddr5, ai 4gb procesor quad core foarte bun, iti iese un pc bunut.

Intel (daca ai hard sata):
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/547600/ ori plusezi la procesor si placa de baza cu sata 3 usb3 si ramai pe grafica din procesor, ori iei asa, vei rula cam oricejoc la detalii medii.
Bafta!
Din pc vechi pastreaza hdd, carcasa si dvdrw. Bafta!

| AstonMartin a răspuns:

Videoul asta de pe videotutorial.ro e de 1 an aproape (eu l-am vazut la vremea aceea), e pe platforma veche, hardul nu mai e la acelasi pret (vezi 150 atunci, vezi 300 acum), eventual sa-ti fie de folos informatii despre componente, nu componentele acelea sa le achizitionezi sau ceva de genul.

Ce mufa ai la hard disk, lata/ingusta?

| AlexDaghiu a răspuns:

HDD 500 GB, Procesor aici:http://www.cel.ro/......ga1155-l/, Placa video aici:http://www.cel.ro/......ie-2.0-l/, Rami:1-2 GB

| gabyriel a răspuns:

Http://www.videotutorial.ro/? p=5708
uite aici!
Sper ca te-am ajutat!

| GigeLx a răspuns:

Te pot ajuta cu recomandari de produse, din magazin, da-mi add pe id-ul sh0ly si iti pot oferii si o reducere happy