| Danigaming46 a întrebat:

as vrea sa imi iau o pereche de casti (mari) care au 7.1 surround, dar nu stiu daca iti trebuie o placa de sunet anume si cum pot afla ce placa e.

2 răspunsuri:
| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Nu, nu ai nevoie de o anumita placa, iti trebuie doar castile care suporta surround 7.1. Btw iti recomand Razer Tiamat 7.1

| JicaContra a răspuns (pentru codrinmaestruldumelor):

Esti DUS mama! sincer

DEPINDE, daca iti iei casti cu mufe jack, atunci iti trebuie o placa de sunet care sa scoata 7.1 in gauri de mufe jack
daca conectivitatea e tot cu fir pe cablu coaxial sau optic, atunci iti trebuie o placa de sunet capabila sa scoata asa o iesire

acum, din cauza asta codrinmaestruldumelor a facut confuzie, sunt foarte multe casti care se connecteaza pe USB, iar asta inseamna practic ca si placa de sunet este inclusa in casti, insa la momentul respectiv trebuie sa fii atent ca placa de sunet din calculator va fi separata (o sa ai doua placi de sunet) si, ca sa le schimbi intre ele, trebuie sa mergi in sound control panel si sa schimbi output default, idem pentru microfon, daca vrei sa il folosesti pe ala din casti

casti pe bluetooth NU recomand de nici un fel... din cate am luat o boxa externa pe bluetooth, si am studiat, se pare ca in windows e un delay de jumatate de secunda intre sunetul produs in calculator pana ajunge in boxa/castile bluetooth

totusi, poti sa iti iei wireless cu receptor dedicat, eu am de la Logitech si merg TzIPLAwinking