| iRachiu a întrebat:

As vrea sa intreb CUNOSCATORII si doar CUNOSCATORII cevasickSa zicem ca am un PC un un slot de RAM de 4 GB la frecventa de 1600 Mhz. As putea sa ii mai adaug inca 2 GB RAM la frecventa de 1333 Mhz? Exista vreun risc?

8 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Desigur, dar ambele memorii vor functiiona la frecventa de 1333. Recomand sa pui tot 4gb la 1600. Asa ai memorii care iti functioneaza in dual channel la aceeasi frecventa.

| iRachiu explică (pentru Jipa95):

Nu prea am nevoie de 8 GB RAM... Deci daca am 4GB la frecventa de 1600, si ii bag 2 GB la 1333 ambele vor functiona la 1333?

| Jipa95 a răspuns (pentru iRachiu):

Desigur. Ambele vor functiona pe 1333

| CinevaNou a răspuns (pentru iRachiu):

In cel mai fericit caz, da. Dar e posibil sa ai si surprize.

| iRachiu explică (pentru CinevaNou):

Ce fel de surprise?

| CinevaNou a răspuns (pentru iRachiu):

Se poate intampla ca placutele de ram sa nu se inteleaga intre ele si nici sa nu booteze. Se poate sa functioneze la o frecventa mai mica decat 1333mhz. Mai mult ca sigur difera si timingurile lor, nu doar frecventa de operare. Dar, de obicei reuseste placa de baza sa le faca sa mearga cumva.

| iRachiu explică (pentru CinevaNou):

Inainte sa iti dau funda mai am o intrebare : Exista alt risc decat Acela de a nu se boota?

| CinevaNou a răspuns (pentru iRachiu):

Nu exista. Daca te gandesti ca se poate arde ceva, nu o sa fie din cauza asta. Ci din cauza unei placute/slot defect.