| maruneakflorin a întrebat:

as vrea sa stiu daca ar fii sursa slaba si ar nu face fata componentelor pc-ului are șanse ca placa video si restul componentelor să ardă sau numai sursa? dau fund!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fundul pastreazati-l!
O sursa (teoretic) are protectie la suprasarcina. Daca este slaba pentru puterea pe care o necesita PC-ul tau, atunci protectia trebuie s-a decupleze din cauza curentilor mai mari consumate. Iar daca decupleaza, atunci nu exista nici un pericol de ardere.
In schimb, daca folosesti o sursa de calitate dubioasa, ieftina, atinci nu se poate spune ce se va arde daca nu lucreaza protectia...