| AlinTanase a întrebat:

Salut TPU!
As vrea sa stiu daca parintii mei pot pune un cablu LAN intr-o camera diferita de router ei avand fibra optica si dupa cate am observat este ceva hub unde poti pune mai multe cabluri ei au conectat acolo un singur cablu care se duce in camera lor la care este conectat routerul.Ma intreb daca mai pot pune un alt cablu la acel hub gen fibra optica sa il conectez la un router unde vor ei cablul LAN fara alt abonament (DIGI)
P.S sper sa fiu explicit

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://bit.ly/31nsxJr
Un cablu bun si sper sa-ti ajunga. Daca nu cauta CAT 6 de o lungime mai mare.

Bula
| Bula a răspuns:

Un router are o intrare si - de obicei - 4 iesiri. Cablul de intrare se introduce in mufa de intrare (WAN) care vine de la HUB, de culoare diferita, iar in cele 4 mufe de culoare identica (LAN) se conecteaza "plecarile" cu cablu spre calculatoarele conectate.
Se recomanda ca, router-ul sa fie configurat (intrarea, adica conexiunea spre reteaua de internet).
Daca router-ul are si cel putin o antena, atunci este cu wi-fi si trebuie configurata si reteaua de wi-fi.
Configurarea se face conform descrierii in manualul de utilizare.
Dupa ce router-ul este configurat, calculatoarele conectate cu cablu se vor conecta automat, iar pentru conectare cu wi-fi se va introduce parola inscrisa in router.
Pentru conectare cu cablu se pot folosi cabluri de retea gata facute, care se gasesc in comert (exista diferite lungimi: 1.5, 3, 5, 10, 30m). Doar trebuie sa masori lungimea necesara astfel ca, cablul sa fie postat langa perete, in spatele mobilierului, respectiv sa nu fie calcat sau prins la usa (se va trece prin gaura, la nevoie.

Cel mai bine este sa apelati la firma furnizoare de internet, ei vor trage cablu in care parte a locuintei doriti, respectiv vor configura si router-ul (la Digi costa foarte putin o asemenea instalare /configurare si se plateste la factura urmatoare).
.

| dinaprilie a răspuns:

Hai ca m/a luat capu la cum ai explicat. poate sa traga din primul router un pach cord in alt router si de acolo in ce au ei nevoie..cu toate ca minse pare stupid sat fiind faptul ca un utp duce si 150m. Numa tu stii ce vrei sa faci

| AlinTanase explică (pentru dinaprilie):

Laptopul lor pur si simplu nu prinde semnal si de asta ideea asta stupida

| AlinTanase explică (pentru dinaprilie):

Daca ai o idee mai buna te ascult

| dinaprilie a răspuns (pentru AlinTanase):

Atunci fa asa. Tragi un cablu din primul router catre alt router din camera respectiva si asta e.

| AlinTanase explică (pentru dinaprilie):

Ce fel de cablu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AlinTanase):

Este laptopul stricat, portul wifi din laptop este defect, poti trage cablu UTP de internet din laptop in ruter ce e asa greu, si va merge laptopul numai prin cablu. simplu ca buna ziua.

| AlinTanase explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu e nimic stricat la un laptop care are mai un an si putin si se conecteaza la hotspotul de la telefon fara probleme

| AlinTanase explică (pentru dinaprilie):

Este cam ceea ce mi-a trebuit