| ZCXCV a întrebat:

As vrea sa stiu daca PC-ul meu e bun de ceva:

Windows 8 Professional
Procesor: Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3. 00GHz
1, 5 GB RAM
64 bit Operating System, x64-based procesor.

FUNDA happy

Răspuns Câştigător
| Perfect1T a răspuns:

Nu se mai prea foloseste Pentium 4 din 2010 incoace, e bunicul dual-core cum ar veni! Spune si ce placa video ai! Si depinde si la ce il folosesti, in locul tau as trece pe XP ca prea te-ai "frecat" cu Windows 8 pe procesorul ala! La jocuri 2008+ nu mai le duce, saracu'! Daca te gandesti sa faci o investitie, te-as sfatui sa nu o faci! E prea prost sistemul pentru o imbunatatire! Daca tot faci o investitie fa-o pe un PC nou, cu piese separate! (Sa nu te gandesti sa iti iei un preasamblat, ca sunt prea slabe pentru o caruta de bani)

| Me2 a răspuns (pentru Perfect1T):

Daca gaseste un q9550 pe la SH la un pret bun, o placa video buna si inca 4gb ram, ar fi ok, dar tot nu are sens sa bage bani in acel sistem

18 răspunsuri:
| lovellyboy a răspuns:

E bun mai ales cu 64 bit

| Danzell a răspuns:

Hmm dupa parerea mea e ok
placa video ai?

| Me2 a răspuns:

Fara suparare, dar sistemul e destul de vechi, ai prea putin ram pentru un sistem de operare pe 64 bit, dar daca nu il folosesti la jocuri noi, si pe tine te multumeste e ok

| ZCXCV explică (pentru Me2):

Aha, dar mai exact, ce jocuri ar merge pe el?

| Me2 a răspuns (pentru ZCXCV):

Pe cel actual, ai putea incerca gta sa, cs 1.6, fifa din 2007 in jos ..nu prea mai stiu ce poti juca, daca placa de baza e ok, poti cauta un quad core pe la SH, o placa video buna si inca 4gb ram, daca vrei, poti sa'mi raspunzi inapoi

| ZCXCV explică (pentru Me2):

Nu ma pricep la calculatoare si nu stiu ce placa video am. Cum pot sa aflu?

| Me2 a răspuns (pentru ZCXCV):

Intri in start > run si scrii acolo dxdiag, se va deschide o fereastra, dai acolo la display si trebuie sa scrie ce placa video ai

| ZCXCV explică (pentru Me2):

Asta stiam, dar eu nu am butonul de START pe acest windows

| ZCXCV explică (pentru Me2):

Pana acum am avut windows xp, dar aici nu apare la fel STARTUL si nu mai stiu ce sa fac mai demarte.

| Perfect1T a răspuns (pentru ZCXCV):

Oricum,si daca era pe PCI-E (slabe sanse, pentru ca majoritatea calculatoarelor cu Pentium 4 au placi video pe slot AGP, iar placile video AGP au fost scoase de pe piata anul trecut din pacate)! Oricum, poti descarca programul gpu-z si ne dai detaliile, cred ca este o placa video nVidia Geforce fx5500/fx5200 sau una integrata, de la Intel! Oricum, asteptam datele din partea ta despre placa video. happy

| Me2 a răspuns (pentru ZCXCV):

Atunci,downloadeaza programul CPUz, dupa ce il insalezi dai la Graphics si acolo trebuie sa scrie ce placa video ai

| ZCXCV explică (pentru Perfect1T):

Placa video este Intel 41 Expess Chipset.

| maxb a răspuns:

Mai bine schimbi platforma cu una mai noua ori Intel ori AMD.

Asus P8H61-M LX3 PLUS R2.0
Intel G550
4 GB RAM

Si toate astea maxim 450 RON.

| Perfect1T a răspuns:

Deci este o placa video integrata,care a venit deodata cu procesorul sa zicem! Pentru ca placa video a ta este integrata in procesor (stiu ca suna putin cam ciudat)! Deci,ti-as recomanda sa nu mai investesti in el, pentru ca e o mare pierdere de timp si bani! Eu zic sa mai strangi ceva bani si sa iti faci un sistem, sau sa cumperi unu, pentru ca sunt si sisteme preansamblate care pot duce cateva jocuri la medium, dar in mod normal costa peste 1500 de lei!

| ZCXCV explică (pentru Perfect1T):

OK. MS pentru ajutor happy

| gabii97 a răspuns:

E destul de bun ...depinde la ce il folosesti ( jocuri, business si altele ) happy

| GABY1112 a răspuns:

Este bun in afara ca are ram min! Funda?