| DreamBoy a întrebat:

as vrea sa va intreb daca am un pc bunicel in afara de rami daca mias cumpara ar merita pentru pc asta?
Name : Radeon 9550
Manufacter : ATI Technologies Inc.
Chip Type : Ati Radeon 9550 AGP ( 0x4153 )
Dac type : Internal Dac ( 400 Mhz )
Monitor : Plug and Play Monitor
DirectX Version : DirectX 10.0 (4.0.0000.18000)
Processor : Intel(R) Celeron(R) Cpu 3.06 ghz
BIOS : Phoenix Award Bios v6.00 PG
Ram : 256 MB ( urmeaza sa-mi mai iau 1 gb ram )
Sound : Realtek AC97 Auudio
Daca mias lua niste ram as putea rula jocuri mai performante?

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

I-ati placa de baza pe socket 775 ce suporta ddr 3 http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/g41m-vs3/ apoi un procesor macar ca asta http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/celeron-dual-core-e3400-260ghz-box/ o memorie ram de tipul asta http://www.pcgarage.ro/memorii/kingmax/fbga-mars-2gb-ddr2-800mhz/ si o placa video asa http://www.pcgarage.ro/......3-128-bit/ (poti si mai bine, eu ti-am ales un raport pret -perofrmanta mai bunicel) apoi poti zice ca ai un calculator cat de cat bunicel.

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

E cam varza, fara supare. In jocuri se pune mult accent pe placa vide. Aceasta e pe agp, ceea ce nu iti permite sa te joci mai nimic, deoarece este extrem de veche. Procesorul e single core si are putina memorie cache, deci rau. si etc.

| florin1979 a răspuns:

E slaba placa video si din pacate nu prea ai optiuni pentru ea. ar trebui schimbata placa de baza, pusa una care suporta placi pe slot pci express. pocesorul este bun iar daca mai iei ram te va ajuta. ca asa sa iti zic orientativ, daca iti place fotbalul, poti juca maxim fifa 2008. mai noi, din pacate nu.

| dadonexus a răspuns:

Nu jocuri cum ar fi gta4 crisys 2 metro 2033 burnout mafia 2 nu o sa iti mearga eu iti garantez pentru ca majoritatea jocurilor noi cer cel putin 2 gb ram si o placa video de 1 gb pentru low-mediu.

Răspuns utilizator avertizat
| Bruninhos a răspuns:

"dadonexus" numai mintii lumea aiurea ca habarnai asa ca mai bine taci nu-i vor merge din start jocurile ca are ddr1 si AGP asa ca jocurile din 09 incoace nici nu i le va deschide ca are procesor single core si placa video pe AGP nu PCi si ramii tot ddr1 deci nu se merita schimba-ti placa de baza da-mi private si iti voi spune eu ce piese sa-ti iei!

| dadonexus a răspuns (pentru Bruninhos):

Pai si eu ce am zis ma?laughingSi unde a specificat ca are ddr1 si zi-mi ce am mintit ca sunt curios.

| Bruninhos a răspuns (pentru dadonexus):

Pai daca are placa video AGP si procesor single core e evident ca placa de baza e pe ddr1 si ai mintit in legatura cu placa video ca-ti trebuie minim 1 gb eu am de 512 MSi 530 GT pe ddr5 128 de biti si sterge pe jos cu una de 2 gb asa ca ciocu micwinking

| dadonexus a răspuns (pentru Bruninhos):

Ce stergi ma pe jos verifica un bench mark sa vezi tu diferenta dintre ce ai tu si o placa de 2 gb ca asa te faci de raslaughingChiar crezi ca piticania aia de msi 530gt bate o placa cum ar fi un radeon 6990? Si sa stii ca ai nev de cel putin o placa de 1 gb ca nu cred ca joci tu metro 2033, crysis 2, gta 4, mafia 2 la maxim asa ca lasa gargara. Apropo vezi ca sunt placi de baza cu agp care au si dd2 si suporta si dual core mai informeaza-te.

| Bruninhos a răspuns (pentru dadonexus):

Ma jnebun si ai tu 6990? las-o asa cum a cazut prietenewinking da ma joc la maxim toate dintre cele mentionate in afara de metro2033winking