| MihaiG9192 a întrebat:

Asa ceva nu am mai vazut. Am cumparat o placa ram 8 gb ddr3 pe o placa de baza gigabyte LGA 1151 cu i5 6500k 3.20 ghz pe ea si de cand am cumparat memoria...merge 4 zile si imi da bluescreen. Daca pun una de 4 gb ram ddr3...merge perfect, care ii problema? Imi spuneti va rog?

Răspuns Câştigător
| MagicOneT a răspuns:

Generatia a 6a de procesoare de la Intel (apropo, nu exista 6500k, ori 6500, ori 6600k) suporta doar memorie DDR4 sau DDR3L (memorie cu un voltaj mai mic), in comparatie, DDR3-ul normal are 1.5 V, iar DDR4 si DDR3L au 1.35 V.

Poti arde placa de baza / procesorul daca continui sa utilizezi acel ram.

| MagicOneT a răspuns (pentru MagicOneT):

Ark.intel.com/products/88191/Intel-Core-i5-6600K-Processor-6M-Cache-up-to-3_90-GHz

ark.intel.com/products/88184/Intel-Core-i5-6500-Processor-6M-Cache-up-to-3_60-GHz

Se specifica clar DDR3L @ 1.35 V

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ce latenta are placa noua? Frecventa este suportata de placa de baza? Ai verificat cata cantitate de memorie poti pune pe fiecare slot in parte? Ce model este placa de baza?

| NLS a răspuns:

Placa nou cumparata e defecta, are frecventa mai mare decat suporta placa ta de baza, sau e doar incompatibila (in mod normal daca ai respectat frecventa si voltajul recomandat de producatorul placii de baza, nu ar trebui sa fie probleme)
Exista pe pagina placii de baza un tabel cu memorii compatibile, recomandate de producator.
Ar trebui sa alegi de acolo si daca nici alea nu functioneaza, faci scandal.
Eu am alte memorii decat cele din tabelul placii mele, si merg perfect, in plus am alaturat 2 firme diferite, lucru nerecomandat de specialisti. Si tot merge bine. (Am pus 2 x 4GB Corsair, si alte 2 x 4 GB Kingmax Nano. Dar am ales aceleasi frecvente, voltaj si latente.)

Solutie: verifica placa noua in alt PC (ce suporta ddr3 si frecventa respectiva)