| alexsegmerean a întrebat:

astazi am decis sa fac un test de anduranta pc-ului meu vechi de doi ani prafuit cu o placa video Nvidia geforge 8400 GS si cu un procesor Pentium dual core E5400 cu 2.70 gh(core1) si 2.69 gh(core 2 cred)folosindu-ma de speedfan am reusit sa inregistrez temperaturile placii mele video straight face, uitati ce mi-a iesit.happy
am scos placa din lateral ca sa am temperaturi mai mici si sa am acces la componente
inainte sa deschid pc-ul placa video era relativ rece dar dupa ce am apasat butonu de startup ea a devenit un pic calduta.
la startup placa video avea 59 grade.
am decis sa deschid google chrome si sa vizionez niste clipuri desi temperatura crestea incet cu un grad la minut pana a atins 79 de grade.
am inchis chrome si m-am decis sa joc niste minecraft si temperatura dupa ceva timp a atins 84 de grade si nu mai crestea.
dupa m-am decis sa deschid si google chrome in acelasi timp cu minecraft.
Spre surprinderea mea placa video a atins 98 de grade in scurt timp.
in momentul in care am inchis pc-u placa avea cam 100 grade(dupa spusele lui speedfan)
toate acestea intamplandu-se in 2 ore
CONCLUZIE: placa video a atins 100 de grade in 2 ore cu doar doua aplicatiistraight face

niste sugestii?

Răspuns Câştigător
| BLKZ a răspuns:

Curata sistemul de praf, adauga 1-2 ventilatoare, schimba pasta termoconductoare de pe placa video si procesor.

| alexsegmerean explică (pentru BLKZ):

Este un centru unde pot face chestiile astea in apropierea zonei militari? nu vrea sa calatoresc departe doar pentru astea.Plus ca nu sunt prea indemanatic cu computerele
daca da iti multumesc big grin

| BLKZ a răspuns (pentru alexsegmerean):

Nu sunt din Bucuresti, dar orice magazin ce se ocupa cu comercializarea si repararea pieselor de PC ar trebui sa faca ce am scris eu mai sus.

| alexsegmerean explică (pentru BLKZ):

O...mersi pentru ajutor...nu stiam ce sa fac.