| Gameru a întrebat:

Auziti ce slot am la placa video.Am placa video Ati Radeon x300/x550/x1050 series.Si ce placa video de 1gb mi-ati recomanda, in momentul acesta am la PC windows 7 ultimate, 2Gb ram, Procesor Intel Pentium Dual Core e2160 1,8ghz(x2)=3.6Ghz.Va rog sa imi raspundeti dau funda!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

In primul rind, termin-o cu timpeniile gen 1, 8X2=3,6. In cazul asta nu se aplica. Ti-as recomanda macar 4 GB de memorie, iar ca placa video un GT630 cu DDR5 sau ceva SH la maxim 120 RON, nu merita mai mult, vezi de un HD 4830/4770 sau un 9600/9800 GT de la NVIDIA.

| Gameru explică (pentru KodrutZ):

Ati radeon hd 4830 sau 4770 imi merg?

| Gameru explică (pentru KodrutZ):

Nvidia GT630 imi merge oare frate ca e de 2 gb?

| Gameru explică (pentru KodrutZ):

Aha gata am gasit

| Gameru explică (pentru KodrutZ):

Si mai codrut toate placile pe care le-ai zis imi merg?

| KodrutZ a răspuns (pentru Gameru):

Nu conteaza de citi gigi e. Un HD 4830 cu 512 MB DDR5 sterge pe jos cu orice GT 630 cu 2 sau 4 GB DDR3. Oricum o sa fie limitate puternic de procesor. Plus de asta, nu ai zis nici ce sursa ai. Sper ca nu e vreo flasneta de Premier sau Deluxe de 350-400W si amperaje varza, fara nici o protectie nimic...

| Gameru explică (pentru KodrutZ):

Zimi cum sa aflu ca iti zic

| KodrutZ a răspuns (pentru Gameru):

Te uiti pe factura/garantie sau te holbezi in carcasa si vezi ce scrie pe sursa...

| Gameru explică (pentru KodrutZ):

Zi plzz cum

| Gameru explică (pentru KodrutZ):

Oricum sursa e mare frate doar pc-u se misca perfect si mersi mult de placi video.Multa bafta

| KodrutZ a răspuns (pentru Gameru):

"Sursa e mare frate" nu inseamna absolut nimic. Am vazut destule surse "mari" cu calculatoare care se miscau "perfect" pina au crapat sursele si au luat cu ele juma' de sistem (placa de baza, video, rami, procesoare). In cazul placilor video, degeaba ai sursa pe care scrie 600 W daca atunci cind are nevoie sa creasca amperajul ii pica toate voltajele cu 10%. Placa video pe care o ai acum e o flasneta, nu consuma mai nimic, dar o placa mai de doamne-ajuta are si ea niste nevoi energetice... plus ca ai nevoie de un conector de alimentare suplimentar la astea. Daca sursa ta aia mare are conector pciex pentru placa video stii? Uite cam asa ceva - http://1.bp.blogspot.com/......ectors.jpg