| BoogieqTp a întrebat:

azi am repornit pc-ul şi nu se mai încarcă... apare aia de la începutul porniirii de unde poţi intra în bios şi restul, apoi îmi apare sa intru în safe mode sau windows normal, pe oricare as da îmi apare ca se încarcă windows-ul apoi se reporneşte şi o ia de la început...(am windows 7 ultimate). Stie cineva ce pot face, înafara de a reinstala windows-ul?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Nu m ai ai ce face. Ceva sau un virus ti-a distrus boot loader-ul.Nu te mira cum de dacă ai folosit loader la Windows 7. Loadere îti infecteaza sectorul de boot, ceea ce nici cu reinstalarea Windows-ului nu se rezolva, ci cu o partiționare specială.De ce?
Simplu; prin formatare classică cu Windows sectorul de boot nu se recerează; la fel nici MBR-ul.Ei, în aceste sectoare se refugiază virușii conținuți de loadere, si aplicațiile contrafăcute, iar după resoftarea sistemului aceștia își vor rocupa locul în sistem.
Deci nu vei rezolva nimic.
Trebuie să elimini cauza nu efectul acesteia.
Succes

| BoogieqTp explică (pentru DeyCj):

Şi cum as putea rezolva? Eu ampartiţia cu windows-ul separat, nu pot intra cumva şi sa ii dau restaurate?

| DeyCj a răspuns (pentru BoogieqTp):

Dacă ai avut Windows-ul preinstalat încearcă cu un DVD de Windows 7 și să îi dai recovery în loc de insatll.Asta ar rezolva temp[orar problema cu mențiunea că sistemul va lucra ca cizma după asta.

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

Sau încearcă să intrii în safe mode(F8) și de acolo să îi dai restaurare de sistem la ultima dată când configurația a fost bună, dar asta va restaura și virușii din sistem.

| BoogieqTp explică (pentru DeyCj):

Am încercat safe mode...dar tot asa face, se reporneşte când se încarcă, cd-ul cu windows-ul nu-l mai am...

| supermdmario a răspuns (pentru BoogieqTp):

Atunci singura solutie este sa folosesti hiren's boot cd sau easeus partition bootable cd si sa reformatezi partitia c(atentie, numai partita c, pentru ca ma gindesc ca pe celelalte partitii ai stocate fisierele personale)
dupa ce ai terminat repartitionarea, poti sa faci o reinstalare curata a sistemului de operare.

| BoogieqTp explică (pentru supermdmario):

Cum sa folosesc acele programe? Ca eu nu pot sa intru în pc...mi se restartează când apare aia ca se încarcă windows-ul.

| DeyCj a răspuns (pentru BoogieqTp):

Vestea bună e că merge așa cum zice @supermdmario, însă vestea proastă e că vei muncii degeaba dacă nu vei dezinfecta datele de pe partiții. Sstemul va lucra rău dacă faci treaba ca românu(formatare partiție Chappy
Trebuie să butezi de pe Cd, ca și cum ai buta cu DVD-ul de Windows.
Accesezi BIOS-ul cu delete sau F2 și apoi selectzi la boot sequence/boot priority pe DVD, apeși F10 ca să salvezi setările și restart.

| BoogieqTp explică (pentru DeyCj):

Pai şi.cum ajung la ce a zis el?

| DeyCj a răspuns (pentru BoogieqTp):

Când calculatorul pornește apasă repetat și continuu tasta delete. Dacă nu vrea încearcă din nou cu F2
Acuma ar trtebui sa poți intra în BIOS
acuma caută acolo la boot(depinde de tipul BIOS-ului) și slecteaza la boot pr p[rimul dispoziotiv pe DVD rom sau USB daca nu ai unitate optică.
Apasă F10 și confiră cu Ok entru a salva setările.

| supermdmario a răspuns (pentru DeyCj):

Mai poti intra in bios, depinde de model, si, apasind tasta esc si apoi f9-ceea ce inseamna meniul alegere bootare temporara,fara a schimba ordinea ded boot,ci,doar de aceasta data alegi sa bootezi de pe dvd.
cat despre ceea ce aspus interlocutorul meu,daca crezi ca ai fisiere infecte,din acelasi dvd cu hirens boot cd,ar trebui sa fie si un utilitar de dezinfectare. acum nu mai stiu care este,deoarece nu l-am mai folosit de ceva vreme.dar sigur este.
cand dai restart la calculator,inainte de a aparea ca se incarca windowsul, iti apare logoul pc-ului, si it spune jos sa apesi pe una dintre tastele:esc, f1, f9, f10, f11.in functie de cazuri este chiar si f8.
apesi repede pe f9 sau f10, alegi prioritatea la boot, salvezi cu f10 si apoi se va restarta singur si va boota din dvd.

| DeyCj a răspuns (pentru supermdmario):

Nu înțeleg de ce mi-ai răspuns mie, dar în fine.

| supermdmario a răspuns (pentru DeyCj):

Nu am vrut sa -ti raspund tie, din graba, scuze.

| BoogieqTp explică (pentru DeyCj):

Mda... Era de la hdd, nu îmi vedea partiţia cu windowsul. Mulţumesc amândurora pentru răspunsuri.

16 răspunsuri:
| BoogieqTp explică (pentru supermdmario):

Pai eu nu pot intra în pc... când ajunge la partea în care scrie windows şi se încarcă se reporneşte, nu ma lasă sa intru nici din safe mode.

| BoogieqTp explică:

Dacă tot zici ca nu merge, nu zici şi de ce nu merge adica de la ce e? Ca asa sa postezi 2 cuvinte doar de dragul de a posta poate oricine...