| Nechifor_Denis_2002 a întrebat:

Salut TPU!
Azi cand am venit de la baie pc gen monitoarele erau verzi si in casti se auzea bazait.L-am inchis si dupa l-am redeschis si acum nu mai imi apare nimic pe monitor.

De la ce poate fi?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce monitoare ai mai multe sau cum? Fiti oameni buni expliciti cand scrieti ceva sa inteleaga lumea ca sa va poata da un raspuns pertinent.

| Nechifor_Denis_2002 explică (pentru Simpatic):

Da am 2 monitoare adq televizoru si monitoru

La tv este prin hdmi iar monitoru prin vga

| sierra1 a răspuns:

" am venit de la baie pc gen monitoarele " - a ajuns aburul din baie la ele, aia o fi!

| GPA a răspuns:

Altă posibilitate nu văd decât un conflict de driver, practic folosești două tipuri de semnale diferite pentru ieșirile plăcii video, odată un cablu VGA (care este doar analogic) și odată cablul Hdmi (care transferă conținut de date digital, inclusiv semnal audio).
Mai există posibilitatea ca placa video să depășească rezoluția maximă suportată, să o forțezi utilizând un ecran de o dimensiune mai mică, să spunem HD, și un alt ecran de rezoluție mai mare (2k/4k) cum sunt televizoarele LCD/Led de diagonală mare.

Ar putea fi chiar procesorul o cauză, datorită supraîncălzirii. În overclock deseori se întâmplă să înghețe în astfel de scenarii, atât ecranul cât și sistemul de operare.

În aceste cazuri nu poți decât să verifici temperatura procesorului prima dată, totul este stabil până la valoarea de 70°C respectiv 75°C. Nu trebuie să treacă de aceste valori, se consideră super heat după 75°C.

Bun, dacă toate sunt bune și temperaturile nu sunt o problemă, mergem la placa video. Verificăm și acolo temperatura. Același lucru este valabil și în cazul plăcii video.

Am verificat temperaturile, mai departe, presupunând că a fost acel conflict hardware, cel mai sigur mod pentru a elimina acest conflict se poate face printr-o resetare/reinstalare de sistem. Folosești Windows 10? Dacă da, poți să-l resetezi, păstrându-ți datele "Keep my files" personale. Apoi, după ce s-a reinstalat, instalezi driverele plăcii video astfel :

Pentru nVidia : https://www.nvidia.com/ro-ro/geforce/geforce-experience/

Pentru AMD :
https://drivers.amd.com/......23_web.exe

Iei foarte bine în considerare placa video. Ce placă video este? Ce rezoluție are tv-ul și monitorul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erau extratereștrii, încercau să îți transmită un mesaj. Puteai și tu să asculți, poate știau ei vreun leac pentru covid.

| Genevaaa a răspuns:

Extraterestrii