| Nansbdbdzx a întrebat:

Hei TPU.
Azi eram in baie si erau aburi si telefonul meu s-a inchis dintr-o data(iphone 7) si de atunci imi e inchis si imi tot apare logo-ul de la Apple(marul) si apoi iar nu apare apoi iar apare putin si tot asa. Si nu stiu ce sa fac,am cautat pe net si nu am gasit. Ma gandeam ca poate imi e blocat pe sigla Apple gen dar nu e,pentru ca ba apare, ba nu. Si nu stiu ce sa fac, va rog ajutati-ma.
Dau fundita

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

E un bootloop, blocat in "Recovery mode" sau ceva DFU. Ori il faci cu Itunes http://www.youtube.com/watch?v=Jiaj83KADUY cu recovery mode, ori din "butoane", oricum, tot din butoane o sa-l faci.

| Nansbdbdzx explică (pentru CM7YRE):

Tot incerc sa il fac din butoane si nu merge. Ma poti ajuta?

| CM7YRE a răspuns (pentru Nansbdbdzx):

Nu-l am fizic langa mine, deci nu am cu ce. Odata ce ai urmarit tutorialul, trebuie sa fie ok. Maxim daca esti de pe langa Ploiesti.

| Nansbdbdzx explică (pentru CM7YRE):

Nuu,ma refeream ca daca ma poti ajuta spunandu-mi ce sa mai fac. Eu am tinut apasat simultan butoanele de volum mic si cel lateral pana s-a dus in recovery mode(asa am vazut in video) si apoi s-a inchis(s-a facut ecranul negru) si dupa am incercat sa il deschid normal(am apasat pe butonul lateral) si nu s-a deschis, tot a fost bootloop-ul. Am facut ceva gresit? Am inteles gresit acel video? Imi poti spune tot ce a explicat in video te rog? Sau macar o parte.

| CM7YRE a răspuns (pentru Nansbdbdzx):

N-ai fost atent la 1:20. Daca porneste, "try again". L-ai conectat la Itunes, ti-ai logat contul, ai serviciul Apple din services activat? Atunci doar sa intra in Recovery mode mai ai, atat. E de apasat niste butoane, nu e nimic "special" sau greu la el, doar sa incerci pana reusesti sa intri in Recovery mode, sa-i poti reinstala software-ul.

| Nansbdbdzx explică (pentru CM7YRE):

Multumesc mult, app sunt fatalaughing

| CM7YRE a răspuns (pentru Nansbdbdzx):

Cu placere. Atent(a) atunci. N-am cum sa-mi dau seama din username. Sper sa reusesti! N-am cum sa te ajut pentru ca e o procedura fizica, si nu am produsul fizic langa mine. Dar daca nu reusesti, da mesaj. Nu e greu de "facut", e doar de asteptat mult pana se descarca softul.

| Nansbdbdzx explică (pentru CM7YRE):

Stiu ca nu ai avut cum sa-ti dai seama. Dar dupa ce o sa mai incerc, si daca cumva reusesc o sa mi se reseteze? Oricum nu stiu daca o sa mai incerc pentru ca mi-am comandat ieri un telefon nou, pentru ca pe acesta il am de mult timp si are mai multe probleme plus ca este spart tot ecranul? nu ca ti-ar pasa

| CM7YRE a răspuns (pentru Nansbdbdzx):

Daca o sa reusesti sa-l faci? Logic ca daca. O sa iti dispara datele de pe el. Sunt putine/slabe sanse daca ai date super importante pe el si nu i-ai facut backup pe icloud sau alta varianta. Poti sa recuperezi ce e pe el daca te duci la cineva "priceput" sau la un service bun, dar sigur o sa te "manance" de bani, garantez pe putin 100 euro. "Nu ca mi-ar pasa" ce? N-am cum sa te ajut mai mult nici daca vreau. Maxim daca esti prin apropiere de mine sau daca vrei sa mi-l trimiti prin curier sa ti-l "repar", dar eu nu ma bag la costuri "suplimentare". Orice se poate daca ai bani. Bine ca ai reusit sa-ti iei altul.

| Nansbdbdzx explică (pentru CM7YRE):

Sa vezi ce mi s-a intamplat. Am venit azi la bunica si a vazut ca imi e descarcat telefonul si l-a pus la incarcat. Pentru ca asa face ea mereu, daca ceva nu e bine incearca sa-l "repare". Si m-a chemat mai inainte la ea si mi-a aratat telefonul si a zis ca se incarca. Wtf? Adica eu stau 2 zile incercand sa-l repar si ea mi l-a facut intr-o ora lol. Am intrebat-o cum. Si a zis ca a apasat nu stiu cum pe butoane. Deci nu stiuuu cum ea tot rezolva mereu. Si apropo, datele imi sunt pe el absolut tot e ca si inainte. Dar multumesc mult de sfaturi!

12 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Tu mergi cu telefonul si in baie?! Asta ar trebui sa-ti fie invatatura de minte. Tu, nu ai ce-i face. Mergi la service, poate mai salveaza ei ceva daca umezeala nu a facut vreun scurtcircuit.

| Nansbdbdzx explică (pentru Iote):

Pai spalam ceva lol, si vorbeam la telefon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori ii dai putin cu caldura foehn-ului si il lasi cateva minute intr-o camera bine aerisita ori faci cum a spus alt utilizator de "Recovery Mode"