| IuliM3 a întrebat:

Salut TPU
Azi cumparai o placuta de ram
2gb ram ddr2 la 5 lei
Am un pc vechi care vreau sa il fac piese destul de vechi
Pentium4 1.9ghz 1nucleu
Placa video 512 mb ddr2 64 bit
Am 4 sloturi de ram 2 sunt ocupate de 2 gb ram ddr2
Iar celelate doua libere dar cand pun placa de 2gb ram ddr2 dar nu reuseste sa cireasaca
Adica placa de ram e intr-o satre destul de buna?

Ps hard drive im zice dupa ce scot placa de ram de 2gb ddr2
The boot selection failed because a required device is inaccessible.

Deci ce are?

Răspuns Câştigător
| ionutcbn a răspuns:

Cel mai probabil plata ta de baza nu suporta mai multa memorie ram decat cea pe care o ai tu actuala. Daca ai lasa un model la placa de baza, as putea sa iti zic memoria maxima pe care o poti pune. Fiind un pentium 4, placa de baza este relativ veche si este normal sa nu suporte multa memorie RAM deoarece in acele timp-uri 2 gb ram, 4 gb era deja mult. Sper ca te-am ajutat, parerea mea. O seara buna.

1 răspuns:
| Surtulecs a răspuns:

Buna! Daca bagi a treia placuta ram si nu ti-o citeste si iti da eroare, inseamna ca placuta ram e bulita adica stricata si trebuie sa o arunci la gunoi. Nu e de mirare cu 5 lei.

Sper ca te-am ajutat!