| Steaua11 a întrebat:

Am win10 instalat si vreau sa revin la win7. Am bagat cd-ul si imi apare mesajul: Windows failed to start. A recent hardware or software change might be the cause... the boot selection failed because a required device is inaccessible. Ps. Inainte aveam win7 si am instalat win10 de nevoie pentru ca imi aparea si atunci aceasta eroare la instalarea win7. Ce sa fac?

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Poţi Şterge mediul de stocare date cu Gparted butat de pe un stick.
E similar cu ştergerea unui stick de memorie, şi apoi să instalezi Windwos 7.
Mesajul ăla apare ca avertisment de downgrade a Windows şi e şi logic, că tu vei instala un Windows vechi peste unul nou.

| darrio2007 a răspuns:

Mergi la cineva care se pricepe.

| doctorandus a răspuns:

Producatorii de soft au inceput sa boicoteze Windows 7. In curand nu va mai functiona pe el nici Chrome, nici Firefox. Adica ele nu vor mai primi aduceri la zi pentru Windows 7, ceea ce te vor face sitting duck pentru hackeri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Deja esti sitting duck cu W7. https://www.microsoft.com/......nformation

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mda, daca are exploituri care pot fi activate desi esti in spatele unui firewall hardware (nu stiu daca e cazul si nu ma obosesc sa aflu).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Si oricum e mega-depasit de-acum. O fi aratind urit Windows 10, dar e eficient si sigur. Pina la urma astea conteaza. Numa' romanii pot sa vina cu "nu imi place cum arata" cand e un nenorocit de sistem de operare, nu un arbore ornamental!

| anonimg a răspuns:

Imediat ce ai introdus dvd-ul cu Windows 7 în pc trebuie să dai restart la pc. După aceea îți va cere să apeși pe orice tastă ca să înceapă procesul de instalare.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu-ti mai pierde timpul cu Windows 7, treci la 8.1 ca-i acelasi.
Bineinteles, iti inteleg durerea, dar decat sa fiu bombardat de fiece aplicatie ca nici ea nu va mai primi suport pentru versiunea asta de Win, am trecut la 8.1 si, fata de 7, singura diferenta vizibila este meniul de start care arata prost si marginile ferestrelor care aduc a Win 10, atat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut acelasi problema. uite care e solutia : trebuie sa descarci Intel rapid storage facility pui pe un stick. Si-l instalezi de acolo in momentul cand da eroarea de mai sus.
https://youtu.be/xNIdOs_50r4?t=177