| Mihai7S a întrebat:

Cand am deschid telefonul adica browser-ul si am inceput sa caut ceva mi-a aparut un pop up in care imi spunea ca am 2 virusi si ca bateria este deteriorata in proportie de nu stiu cat. Asa, si am luat un antivirus si nu a detectat nimic. Dupa cand intru iar imi intra iar acelasi pop up doar ca, cu alt anunt in care ma punea sa trimit un SMS si practic imi este imposibil sa navighez. Antivirusul nu detecteaza nimic, si am incercat sa dau factory reset si dupa cand intru sa caut ceva iar imi face asa. Ce pot face?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt doar reclame. Daca faci cum spune acolo te trimite sa descarci o aplicatie.Asa este?

| RB26DETT a răspuns:

Alea sunt reclame, dar nu reclame oarecare, sunt pop-up-uri care chiar iti fac telefonul sa vibreze, sunet si alte alea, depinde de site-urile vizitate, nu orice site are reclame de alea si pentru informarea ta, ignora reclamele alea, daca apesi pe ele te trimit pe google play sa instalezi ceva gen cm cleaner sau 360 security si alte vrajeli care oarecum fac ceva treaba dar tot nu le vad rostul!
Cauta ceva de genul adblocker pe google play, eu nu prea folosesc telefonul pentru web browsing sa vizionez filme sau sa descarc aplicatii si alte alea, pe PC sunt mult mai inofensive reclamele si ai si adblocker care merge destul de ok.

| Mihai7S explică (pentru RB26DETT):

Pai reclame ca reclame dar ma trimit si pe site-uri cu continut deochiat. si asta de la un virus de pe facebook.

| Otto2014 a răspuns:

Reclame mascate la anumite aplicatii, nu le baga in seama.
Dezinstaleaza porcaria aia.

| Mihai7S explică (pentru Otto2014):

Pai n-am cum, imi este imposibil sa navighez, daca le inchid, imi apar altele si tot asa...

| Otto2014 a răspuns (pentru Mihai7S):

Nu stiu pe ce site-uri stai tu...