| RrEe4 a întrebat:

Cand incerc sa joc Minecraft imi zice:
Bad video card drivers!
Minecraft was unable to start because it failed to find an accelerated OpenGL mode.
This can usually be fixed by updating the video card drivers.
--- BEGIN ERROR REPORT 7fe0271 --------
Generated 2/8/12 9:48 PM
Minecraft: Minecraft 1.1
OS: Windows 7 (x86) version 6.1
Java: 1.6.0_30, Sun Microsystems Inc.

VM: Java HotSpot(TM) Client VM (mixed mode), Sun Microsystems Inc.
LWJGL: 2.4.2
[failed to get system properties (java.lang.NullPointerException)]
org. lwjgl. LWJGLException: Pixel format not accelerated
at org.lwjgl.opengl.WindowsPeerInfo.nChoosePixelFormat(Nati ve Method)
at org.lwjgl.opengl.WindowsPeerInfo.choosePixelFormat(Windo wsPeerInfo. java:52)
at org.lwjgl.opengl.WindowsDisplay.createWindow(WindowsDisp lay. java:185)
at org.lwjgl.opengl.Display.createWindow(Display. java:311)
at org.lwjgl.opengl.Display.create(Display. java:856)
at org.lwjgl.opengl.Display.create(Display. java:784)
at org.lwjgl.opengl.Display.create(Display. java:765)
at net.minecraft.client.Minecraft.a(SourceFile:230)
at net.minecraft.client.Minecraft.run(SourceFile:648)
at java.lang.Thread.run(Unknown Source)
--- END ERROR REPORT fae5211 ----------
Am windows 7 x86 si am incercat sa fac update la placa video si mi-a zis ca este ultima versiune.Am incercat faza cu troubleshoot si nu imi apare change settings.
Stiti metode de rezolvare a acestei probleme?

9 răspunsuri:
| TheNakedRussianThatFoundYouOnTheStreet a răspuns:

Instaleaza-ti open gl. Am avut si eu aceasta problema

| TheNakedRussianThatFoundYouOnTheStreet a răspuns:

Nu este de la placa video, este de la opengl "Minecraft was unable to start because it failed to find an accelerated OpenGL mode." spune ca nu poate gasi un mod de opengl.Eu nu am avut openGl si d'aia nu pornea pentru ca acum minecraft are opengl...

| RrEe4 explică (pentru TheNakedRussianThatFoundYouOnTheStreet):

Si ce pot face ca sa mearga?

| RrEe4 explică (pentru TheNakedRussianThatFoundYouOnTheStreet):

Dami id-ul tau de messenger daca ma poti ajuta in legatura cu jocu

| TheGaara a răspuns:

1. Click Dreapta
>Screen Resolution
>Advenced Settings
>Adapter(sus in banda)
>Proprieties
>Driver(sus in banda)
>Update Driver
>Search Automatically for Updated Driver Software
2. Daca zice "The best driver software for your device is already installed" intri pe site-ul oficial al PLACII TALE VIDEO (de ex. Intel sau NVidia), cauti acolo versiunea placii pe care o gasesti
asa: Click Dreapta
>Screen Resolution
>Advenced Settings
>Adapter(sus in banda)
si apoi descarci gratuit si legal cel mai nou software de update si urmezi iar PASUL "1".

| Alex_Alexandru_2000 a răspuns (pentru TheGaara):

Mersi mult acum imi merge
happy

| beendone a răspuns:

E din cauza placii video. Cum zice mai sus. Incearca sa reinstalezi jocul. Daca zici ca ai driverele la zi.

| Adelutza_9120 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. u ai rezolvato?big grin

| Dragan_Olariu_1997 a răspuns:

Si eu am probleme cu asta de mai de mult aveam windows 7 dar imi dadea foarte mult lag (windows 7 original) oricum mi-am luat windows xp (tot original) si nu-mi merge ori sa-mi descarc ori sami insatlez open gl?