| StefanN1 a întrebat:

Salut TPU.
Cand lucrez, imi apare din senin o eticheta pe desktop, in mijlocul ecranului, ca si cum as apasa pe butoanele de la monitor si as incerca sa schimb volumul, rezolutia, culoare etc. Mentionez ca nu am nimic in preajma monotorului care accidental ar putea sa apase pe vreun buton.
Asa cum apare tot asa si dispare din senin, uneori apare si ramane minute bune pe desktop, alteori apare si dispare la intervale de timp neregulate.
Va rog un sfat, daca cineva s-a mai confruntat cu asa ceva.
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

E posibil ca unu din butoanele monitorului sa fie apăsate/blocate sau sa se fi adunat praf.

3 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Pentru a rezolva problema, ar trebui sa incerci urmatoarele:

Verifica daca ai instalat orice software nou inainte de a aparea problema. Daca da, incearca sa dezinstalezi software-ul respectiv si vezi daca problema persistă.

Verifica daca ai instalat orice patch-uri sau update-uri pentru sistemul tau de operare inainte de a aparea problema. Daca da, incearca sa dezinstalezi patch-urile sau update-urile respective si vezi daca problema persistă.

Verifica daca ai instalat orice drivere noi pentru dispozitivele tale (cum ar fi placa video, mouse-ul sau tastatura). Daca da, incearca sa dezinstalezi driverele respective si vezi daca problema persistă.

Verifica daca ai conectat vreun dispozitiv nou la calculatorul tau inainte de a aparea problema. Daca da, incearca sa deconectezi dispozitivul respectiv si vezi daca problema persistă.

Incearca sa restartezi calculatorul tau. Acest lucru ar trebui sa rezolve problemele de software cauzate de procese neprevazute sau de cache-ul necuratat.

Verifica daca exista probleme cu hardware-ul tau. Acest lucru poate fi facut prin testarea componentelor tale (cum ar fi RAM-ul sau placa video) cu ajutorul unui program de testare a hardware-ului

| dragunsocial a răspuns:

Incearca sa il repornesti sau din setari de la tastatura si configuratii! Daca nu merge ar fi bine sa il resetezi!

| zglobiu a răspuns:

E posibil ca unul din butoanele monitorului sa ramana blocat, sa faca vreo atingere.

De asemenea, partea de software trebuie updatata ca sa fii sigur ca dispar unele bug-uri.

Conexiunea la priza poate fi o situatie. Poate ca nu sesizezi intreruperea limunizitatii, dar poate fi si ceva la cablul de alimentare. (Greu de crezut, dar... )

Driverele descarca-le direct de pe siteul producatorului. Da, sunt pachete compatibile pe alte siteuri, dar producatorul stie cel mai bine ce trebuie pus in softuri.