| Sami4041 a întrebat:

cand pornesc un joc pe pc in cazul de fata scrap mechanic este normal ca temperatura plăcii video sa creasca de la 45 grade la 60 grade?
Placa video gtx 650 ti boost 2gb apropo jocul se misca fluent.

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Da, deoarece textura (grafica motorului de joc) solicită placa video(procesorul grafic). Temperatura de 60° este stabilă, nu este un punct de heat, important este să nu ai o creștere mai ridicată de 70°, deoarece din acel punct este vorba de heat.
Însă, ca să reduci temperaturile îți sugerez să înlocuiești pasta termoconductoare a plăcii video, pasta care realizează și eficientizează legătura termică dintre cooler/heatsink și placa video. Acea pastă se recomandă a fi schimbată la cel puțin 5-6 luni de utilizare, aviz gamerilor.

Nu este nevoie să te îngrijorezi deoarece este normal și firesc, dar ține minte, atâta timp cât nu depășește pragul de 70°!
Din momentul in care vei observa sacadări de cadre (drop frame) pe ecran, atunci poți pune problema de temperaturi ridicate.

| Sami4041 explică (pentru GPA):

Mersi mult

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru GPA):

Placile video 2080ti trec de 80 de grade, si majocritatea placilor bune de gaming

5 răspunsuri:
| Vlad529 a răspuns:

Salut, as vrea sa il contrazic pe GPA si sa iti spun ca NU este necesar sa schimbi pasta termoconductoare a placii video, este destul de complicat si poti strica placa daca nu stii ce faci - plus ca si daca ai fii sigur pe tine, nu ai avea niciun motiv

Temperaturile la placa ta video nu sunt doar bune, ci chiar excelente as putea spune, pentru o placa video atat de veche

Cat despre afirmatia lui GPA cum ca pasta termoconductoare ar trebui schimbata la fiecare 6 luni, cu tot respectul, este o pura idiotenie. Nimeni care se pricepe cat de cat la calculatoare nu iti va recomanda vreodata sa schimbi pasta de la gpu o data la 6 luni - daca ma intrebi pe mine, nu ar trebui sa o schimbi niciodata, doar daca temperaturile ar ajunge sa fie exagerate - iar la tine nu este cazul - repet, temperaturile sunt nu numai normale, dar chiar foarte bune

| GPA a răspuns (pentru Vlad529):

"Nu ar trebui să o schimbi niciodată", asta sună, tipic, a indiferență și dezinteres. Temperatura ridicată afectează, poate degrada componenta in timp. La sesiuni de gaming și stress-uri zilnice se justifică de ce spun schimbarea pastei.

Întotdeauna de la schimbarea pastei, ieșeam în teste cu -12,-13 sau chiar -20° la pastele Grizzly, ceea ce este chiar super. Îmi spui tu mie că nu schimbi pasta laughing, vreau să văd și eu cine sunt acei indivizi care n-au recomandat schimbarea pastei laughing))))

| Vlad529 a răspuns (pentru GPA):

Dupa cum am spus, pasta de la placa video nu ar trebui schimbata niciodata, CU EXCEPTIA cazului in care temperaturile sunt exagerate. If it ain't broke, don't fix it!

In cazul de fata, repet, temperaturile sunt super ok, iar OP nu ar trebui sa isi bata capul in niciun fel

Plus ca schimbarea pastei termoconductoare de la placa video poate fi un proces complicat si cu multe riscuri (riscuri care de obicei nu merita facute) pentru cei care nu sunt "specialisti", asa ca tine - adica majoritatea oamenilor!