| anonim_4396 a întrebat:

cand sunt langa router merge foarte bine dar pot sta doar cu telefonul langa router, iar laptopul meu e la 4 m distanta de el si merge foarte prost. Ce as putea face? Sa mut routerul nu as putea deoarece modemul conectat la router este conectat la o antena (modemul) iar antena nu ar ajunge pana la laptop ca sa duc modemul si routerul pe birou, langa laptop. Ce as putea face? Nu exista alta cale fara modem sau alta solutie na nu stiu? funda big grin

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, scoate cablu din router (care vine de la modem) si baga-l direct in laptop, dupa care masoara viteza internet-ului
https://www.speedtest.net
Asta iti va da viteza data de furnizorul de internet.
Dupa aceasta masurare, iti recomand sa bagi cablul de retea inapoi la intrarea router-ului si sa cumperi un cablu de retea (de 5 sau 10m) prin care sa conectezi laptop-ul la una din iesirile router-ului.
Astfel vei avea viteza maxima posibila, (mult) mai mare decat prin wi-fi.
Pentru wi-fi foloseste doar acele aparate (telefoane, tablete) care nu se pot conecta prin cablu.

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Cumperi un router mai bun!
Eu am TP-Link! Se prinde bine in tot apartamentul!

| utilizator6969 a răspuns (pentru gabicoo):

Si eu tot tplink am, dar tu folosesti si modem nu? nu prea ma stiu la modem, dar ma intreb daca ar fi problema de la el

| gabicoo a răspuns (pentru utilizator6969):

Stau la bloc! Nu am modem!
Problema ta poate fi la modem dar eu cred că buba e la router! Închide routerul apoi după câteva minute 10-15 îl repornești și vezi ce se întâmplă!
Ce abonament ai, de la ce furnizor, ai făcut un test de viteză?

| utilizator6969 a răspuns (pentru gabicoo):

Acum 2 luni mergea totul ok cu ping 5 iar acum ajung la 30 pe speed online test si in jocuri ca fortnite ajung la 100 ping. Dar intrebarea mea este cu poti sa nu ai modem? Adica eu stiu ca trebuie neaparat sa ai modem pentru router.

| gabicoo a răspuns (pentru utilizator6969):

Am net de la RDS 100 mega! Așa e rețeaua lor!
Încearcă ce a zis userul Bulă!

| sunt0anonima a răspuns:

Am aceeasi problema ca tine, am net de la Orange, router Huawei, cred că problema tine de rețea, nu neapărat de router