| Radu506 a întrebat:

Care e diferenta dintre o placa identica cu OC si una fara OC? Care sunt efectele pe termen lung ale OverClockingului? Fundaa

5 răspunsuri:
| Mudokins_Abe_1978 a răspuns:

Radule! placa de baza cu un procesor cu oc, este ca nu te va tine prea mult si se va arde procesorul! daca cineva incearca sa iti vanda asa ceva, refuzal imediat!
din fabrica procesoarele sunt setate pe o anumita frecvanta sa nu exsiste pericolul ca utilizatorul(clientul) sa constate ca abia a cumparat pc-ul si nu mai merge la o perioada scurta de timp!
Din aceasta cauza nu e recomandat sa dai overcloking la procesor, multi fac treaba asta pentru o performanta mai buna dar cu riscul real sa arda procesorul!
Efectul pe termen lung? nu exista termen lung pentru asa ceva.,,
funda?

| Radu506 explică (pentru Mudokins_Abe_1978):

La placa video e la fel?

| Mudokins_Abe_1978 a răspuns (pentru Radu506):

Nu

| Radu506 explică (pentru Mudokins_Abe_1978):

Atunci cum e? se merita sa cumperi?

| Mudokins_Abe_1978 a răspuns:

Radule! Evident ca tot ce e modificat nu merita deloc! Dar tu faci cum vrei...
Funda?