| Saibot95 a întrebat:

Care este durata medie de functionare a unui calculator nou? Tocmai mi-am luat unul si as dori sa stiu daca nu il fortez..stau cam 10 ore in medie sau daca nu mai mult cu el deschis si il utilizez(jocuri de obicei).

Răspuns Câştigător
| Komarov a răspuns:

Poate fi pus in uzura si 15 ani nu e problema chestia a e sa fie intretinut chestie care trebuie sa o faci e sa verfici mereu temparatura ambianta a interiorului in timpul unui joc trebuie sa fie 60 max 75 de grade trebuie schimbata o data la 6 luni pasta termonductoare upgrade o data la 2 ani ram/placa video trebuie sa o cureti o data la 2 luni de praf recomandat cu un compresor sa sufle aerul... Eu am Powerbook g4 din 2002 si merge perfect si sta pe putin 10 ore pe zi mai pune anumite coole-re pe carcasa intr-o anumita pozitionare ca sa dea tot aerul cald afara

5 răspunsuri:
| eucumine010 a răspuns:

Nu are nici pe naiba, probabil o sa ii schimbi pasta termoconductoare mai des, dar na. In cel mai rau caz se inchide cand se supraincalzeste. Cam greu sa ii arzi vreo piesa, are setat in bios cand depaseste o anumite temperatura sa se inchida.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e motor de masina sa aiba nevoie de rodaj si intretinere periodica.
Un calculator e un calculator si teoretic e proiectat sa functioneze non stop, nu are nicio limitare atat timp cat exista o racire corespunzatoare

| pbsolver a răspuns:

Daca alea 10 ore cat sta aprins il tii numai in jocuri care il solicita intensiv, in timp, poti avea probleme daca nu investesti in racire buna pentru el

| Saibot95 explică:

Va multumesc tuturor celor care ati raspuns!

| Muscalu_Ionut_1989 a răspuns:

Deci singuril lucru care s-ar putea intampla e sa iti arda vreo componenta sau sa ti se strice dar se pot schimba dar costa ceva bani dar daca iti permiti ]nu-i nici o problema