| Bogdan2111s a întrebat:

care este mai bun dintre Acer Aspire 5737z sau Asus x55a cu 500gb
si as vrea sa stiu de cat este placa video la Asus dau funda

Răspuns Câştigător
| jonahmeans1024 a răspuns:

Ai observat ca ambele au procesorul Intel Pentium si cu o placa integrata pe un procesor d-asta nu se compara cu o placa integrata pe un procesor core i 3/5/7.Totusi, daca-ar trebui s-aleg dintre aste doua n-as alege nici unul. As opta pentru un CPU core i

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Asus este o idee mai bun! Are placa video integrata Intel HD Graphics care isi ia memorie din memoria RAM atat cat ii trebuie.Nu are o memorie fixa si poate folosii din Ram pana la maxim 1 GB.

| jonahmeans1024 a răspuns (pentru neluL):

Salut! Cred ca te inseli, placa video e integrata in procesor si va consuma din rami. Nu se compara una dedicata cu una integrata chiar daca cea dedicata e de 256MB.

| neluL a răspuns (pentru jonahmeans1024):

In principiu asa ar trebui sa fie dar la momentul ala Asus a folosit diferite placi integrate cum ar fi Intel HD Graphics (Ivy Bridge) sau Intel HD Graphics (Sandy Bridge) oricum diferenta mare intre ele nu este in schimb Ivy Bridge are suport pentru DirectX 11.0 si Shader 5.0 pe cand GeForce 9400M G are suport doar pentru DirectX 10.0 si Shader 4.0. Acum intelegi de ce am punctat Asus? Are si un procesor mai puternic (chiar e nevoie de el in vremurile astea) si memorie Ram mai multa, 4 GB.

| neluL a răspuns (pentru jonahmeans1024):

Pai DA dar cred ca are deja unul din ele pentru ca sunt modele vechi! Cine ar mai alege un Intel Pentium acum?

| jonahmeans1024 a răspuns (pentru neluL):

Ai observat ca ambele au procesorul Intel Pentium si cu o placa integrata pe un procesor d-asta nu se compara cu o placa integrata pe un procesor core i 3/5/7.Totusi, daca-ar trebui s-aleg dintre aste doua n-as alege nici unul. As opta pentru un CPU core i

| jonahmeans1024 a răspuns:

Salut! Eu as zice ca Acer-ul e mai bun, insa depinde la ce vrei sa-l folosesti. Placa video la Asus e integrata, adica nu are memorie proprie, ci consuma din memoria ram si din puterea procesorului.Pentru gaming/multimedia ti-as putea arata eu unul cu inca 200 de lei in plus de 2 ori mai bun decat ambele: Laptop Asus X55VD Intel core i3.
Bafta la cumparaturi!