| Prefelix a întrebat:

Salut,TPU
Care versiune este mai buna...XP Sau Windows 7?
Care sunt avantajele si dezavantajele celor doua versini?
Dau Funda!
Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| nowandrei a răspuns:

Salut Daca pc-ul tau o sa fie nu prea fortat adica nu prea stai la el sau daca stai doar asa pe net si nu te joci jocuri este bun wind7 si daca ai minim 2gb de rami sa-ti ruleze bine. Daca ai-2gb rami sau vrei pentru jocuri iti recomand XP!

10 răspunsuri:
| supermdmario a răspuns:

Amindoua distributiile sunt bune, cu anumite diferente.sa enumeram cateva dintre ele.
1.xp a fost cea mai buna distributie de windows, inainte sa apara windows 7, care, datorita faptului ca este compilat pe acelasi kernel ca si xp, as putea spune ca este un xp modern.ai vazut,desigur, diferentele de grafica dintre xp si seven.
singurul dezavantaj, as zice eu, este acela ca, daca ai un computer cu o configuratie slaba(pentium 3; 512 mb de ram; videocard 256mb, fara accelerare hardware si fara direct x 9, nu vei putea sa rulezi windows 7)De altfel, pentru ca windows 7 sa ruleze in siguranta are nevoie de minim pentium 4, 1gb de ram pentru w7 in 32 bit si 2 gb de ram pentru w7 in 64 bit, cat si videocard de 512 mb cu direct x 9.merge si cu 256 dar nu poti avea efectul aero.acestea sunt conditiile minime. windows xp are nevoie doar de 512 mb de ram.
2.o alta diferenta este aceea ca.in xp nu exista optiunea de back up and recovery.adica,nu poti face o copie de siguranta a sistemului de operare, pentru ac, in cazul cand ceva nu mai merge, sa poti restaura computerul, plecand de la acel disc de resetare.Practic,daca xp-ul s-a stricat, trebuie sa-l reinstalezi de la zero, plus toate aplicatiile care le aveai.In schimb w7 detine acest utilitar si, asta este un plus foarte important. vei reseta computerul la conditiile care le aveai atunci cand ai facut backup-ul.o alta diferenta foarte importanta este aceea ca w7 face update automat la toate dispozitivele terte parti,conectate la computer,pe cand xp, nu.
Ar fi multe alte diferente, dar, ca si concluzie, windows seven este mai performant decat windows xp.instaleaza-l si, le vei putea descoperi tu insuti.ai grija insa la cerintele minime de sistem.
Eu am realizat si cateva videotutoriale cu privire la windows seven.te invit sa le vizionezi aici: http://contactit.blogspot.com

| YoppKidde a răspuns:

Depinde de ce memorii ai la calculator daca ai peste 2 gb ram recomand Win 7

| DyaNa1337 a răspuns:

Windows 7 evident

| jeek0 a răspuns:

Xp e cea mai buna distributie de windows. consuma mai putine resurse si merge mai bine. ceea ce a urmat sunt ori esecuri ori mai slabe

| TommyLynn a răspuns:

Spune-ne configuratia PC-ului tau
Conteaza foarte mult pentru a face o alegere corecta!

| Prefelix explică (pentru TommyLynn):

Acum am instalat W7 si nu prea sunt multumit uitati configuratia PC-ului:
Processor:AMD Turion 64 X2 TL-58 1,9 GHz
Ram:4096MB-4GB
Placa Video:ATI Radeon X1200-256 MB
PS:Sistem de operare pe 64-biti! big grin

| Sidiuu a răspuns:

Windows XP SP3, Windows 7 Ultimate sau Enterprises.

| AnOn1mUsss a răspuns:

Paii... depinde si de pc acuma, mie, sincer xp mi se pare mai usor de manevrat, stiu ca 7 este mai avansat dar, nu prea stiu cum sa umplu pe elstraight face cel putin asta e parerea mea big grin

| Supremeee a răspuns:

Windows XP a fost cel mai bun windows pana in prezent, acum windows 7 este cel mai bun dar depinde si de pc-ul tau.winking