| cristian041997 a întrebat:

ce inseamna LOW PROFILE la o placa video?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Low Profile la o placa video se refera numai la dimensiuni fizice. Este o placa construita pentru carcase de calculator de mici dimensiuni. Datorita dimensiunilor mici, nici performantele nu sunt prea stralucite.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O placa Low profile este un device ce are in alcatuirea sa un minim de componente, pentru a face fata unor cerinte grafice scazute.
Majoritatea placilor low profile au cerinte minime de consum, ruleaza cu o latime de banda a memoriei de minim 64biti si au in general sisteme de racire pasive, ce nu necesita alimentari separate.
Acestea sunt destinate pc-urilor de tip office, dara daca esti un grafician, trebuie sa te indrepti spre ceva mai performant.

| SuicideSilence a răspuns:

Cred ca cel mai bine intelegi din poze
placa video normala: http://www.pcmhz.com/......x650_1.jpg

placa video low profile: http://www.gttkc.com/shop/images/Zotac-8400GS.jpg

| SSWK a răspuns:

Low Profile inseamna ca, d.p.d.v. fizic, acea placa video este mai mica si poate sa incapa in sisteme mai mici decat cele normale.
Nu inseamna neaparat ca si performantele sunt mai scazute, este vorba in primul rand de factorul fizic, dimensiunea placii.
Bine, o placa video performanta, nu va fi Low Profile, dar depinde ce vrei sa faci cu ea. Daca ai un sistem, in general brand (HP, DELL), acestea sunt si mai mici, in general pentru aplicatii office si multe dintre ele suporta doar placi Low Profile, din cauza faptului ca sunt mici.