| Baris123sefu a întrebat:

ce parere aveti de acest sistem http://www.altex.ro/......curi-cadou credeti ca este buna pentru gaming?

Răspuns Câştigător
| SpecialistIT a răspuns:

Salutare.

Te rog frumos sa ma ierti ca vorbesc urat, dar sistemul acela este o mizerie si o bataie de jos.

Astfel, uite recomandarea mea: http://www.mediadot.ro/wishlist/31120/
Ce ti-am pus eu aici? In primul' rand o super carcasa, care sunt sigur ca o sa-ti placa, pentru a gazdui monstrul de PC si desigur o sursa de foarte buna calitate, rece si silentioasa, certificata 80 Plus Bronze cu multiple filtre si protectii. Ti-am pus 8GB ram de foarte buna calitate, 1600MHz cu CL9, care-ti vor fi arhisuficienti orice vei face si stocare foarte multa de la un hdd de generatie noua cu platan de 1TB si cap de citire imbunatatit, adica viteze mari. Ti-am pus procesor si placa de baza din generatia abia lansata Haswell, puternice si calitative.
Piesa de rezistenta este placa video, una EXCEPTIONALA in gaming, pe care te vei putea absolut ORICE joc vrei tu, la care primesti nu mai putin de 4 jocuri CADOU, iar ca performanta este echivalentul lui GTX 660 Ti de la nVIDIA, dar mult mai ieftin.

Ma bucur ca am putut sa te ajut. Sa te bucuri si tu de configuratie.
Daca mai pot sa te ajut cu ceva, nu ezita sa ma cauti.

Nu in ultimu' rand, iti recomand cu tarie MediaDOT, e un magazin serios, unicul magazin de gaming. Uite de asemenea ce showroom superb pot sa aiba: http://www.mediadot.ro/showroom

De asemenea, poti cere GRATIS update de bios la placa de baza, un lucru total recomandabil.
Tot GRATIS poti beneficia de ansamblare a PC-ului in cazu' in care nu ai timp sa nu te pricepi foarte bine la asta, tot la MediaDOT.

Bafta si multa sanatate!

| Baris123sefu explică (pentru SpecialistIT):

Salut daca poti face un sistem care sa aiba procesorul amd

| SpecialistIT a răspuns (pentru Baris123sefu):

Salut.
Normal ca pot: http://www.mediadot.ro/wishlist/31123/
Ma bucur ca am putut sa te ajut, sincer. Vreau sa te bucuri si tu de un sistem foarte performant.
Sanatate si multa bafta.
PS: Sa-mi spui cum ti s-a parut MediaDOT.

| Baris123sefu explică (pentru SpecialistIT):

Mersi foarte mult si ti-am dat funda
si cat este taxa de transport la mediadot

| SpecialistIT a răspuns (pentru Baris123sefu):

Nu am idee, 15 lei?
Cert e ca ai cele mai mici preturi la toate componentele, iti ofera ansamblarea tot gratis, spre deosebire de alte magazine care cer intre 20 si 50 lei in plus, ai si update de bios la placa de baza iarasi gratis, unde alte magazine tot 20 - 50 lei cer in plus.
Deci merita cu varf si indesat, trebuie sa recunosti asta. happy

| Baris123sefu explică (pentru SpecialistIT):

MediaDot este serios la cum vad este in Bucuresti nu?

| Baris123sefu explică (pentru SpecialistIT):

Am ultima intrebare sunt compatibile acele componente care are procesorul amd?

| SpecialistIT a răspuns (pentru Baris123sefu):

100%, nu 98%, nu 99, 99%, ci 100%. happy Totu' va functiona fara probleme.
Da, MediaDOT e in Bucuresti, dar livreaza si serveste in absolut orice colt al tarii.
Chiar sunt curios ce gust iti lasa dupa achizitie, sa revii sa ne spui si noua cum ti s-au parut.
Sanatate si bafta!

| Baris123sefu explică (pentru SpecialistIT):

Multumesc

| Baris123sefu explică (pentru SpecialistIT):

Dar nu o sa trebuiasca venturi pentru racire?

| SpecialistIT a răspuns (pentru Baris123sefu):

Carcasa are deja 2 ventilatoare incluse, unul in fata care baga aer si unul in spate care scoate aerul. Poti eventual, daca vrei tu neaparat, sa ii mai pui unul pe tavan, tot sa scoata aerul. Eventual asta: http://www.mediadot.ro/ventilatoare-pc/ventilator-pc-arcticcooling-f12

| Baris123sefu explică (pentru SpecialistIT):

Ok bafta multumesc mult pentru tot

| SpecialistIT a răspuns (pentru Baris123sefu):

Chiar nu ai pentru ce, d-asta sunt aici, sa ajut lumea.
Daca pot sa te mai ajut cu ceva, orice, nu ezita sa ma cauti.
Succes!

| Baris123sefu explică (pentru SpecialistIT):

Dar acolo nu include dvd-writerul

| SpecialistIT a răspuns (pentru Baris123sefu):

Adauga-i orice dvd-rw iti place tie. Eu nu am avut pana acum reclamatii la adresa acestuia: http://www.mediadot.ro/......bulk-negru

| Baris123sefu explică (pentru SpecialistIT):

Multumesc

19 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Este ok, eu insa prefer un sistem facut de mine din componente care apoi le asamblez. imi aleg ce cred eu ca este cel mai bun in raport pret performanta, ies si mai ieftin si nu imi baga pe gat diverse componente slabe. vrei ajutor? id mess sprintaroiuflorin

| SpecialistIT a răspuns (pentru florin1979):

Nu mai insela oamenii cu profitshare, 2parale si ce alte metode folosesti. Multumesc.

| SouLIce a răspuns:

Este destul de bun sistemul, ai un procesor foarte ok si o placa video foarte buna care va duce orice joc

| TaKuYa a răspuns:

Daca se poate sa ma ajutati si pe mine. Imi doresc extrem de mult la momentul de fata un PC nou, problema este ca familia mea isi permite sa cumpere DOAR in rate...Si problema este ca ratele le pot face DOAR la magazinele de la mine din oras. M-am avantat pentru rate la niste componente, dar in cazul in care nu vor putea ai mei sa se faca ratele acolo si vor putea doar la Altex, credeti ca se va merita sa cumpar acest sistem? Adica este ceva mai bun decat componentele care voiam sa le cumpar de la alt magazin tot de la mine din oras, diferenta fiind la placa video care este de 1GB, iar la altex scrie placa de 2GB, modelul fiind acelasi, carcasa care ar fi fost ENERMAX Staray in loc de cea de la acel sistem, si o sursa Cooler Master Elite 500w bulk fata de acea sursa de 600w. Ma gandeam ca sistemul acela de la Altex este ideal, dar m-am speriat cand am auzit ca este o mizerie. Sunt constient de faptul ca s-a spus asta din cauza pretului in care sigur ar fi incaput componente mult mai bune, dar in cazul in care eu imi voi permite doar sa cumpar de la Altex, credeti ca s-ar merita pe deplin acel sistem? Multumesc ca ati citit!