| MihaelaDart a întrebat:

Ce programe de editare fotografii genul lui Picasa mai cunoasteti care sa lucreze de pe calculator? Nu doresc Corel ori Adobe, doresc ceva mai simplu doar de contrast si culoare. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Photoscape sau ceva de genul laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Subscriu, este un program necomplicat si bun, usor de folosit. Il folosesc de cativa ani buni.

| Catrice a răspuns (pentru Simpatic):

Nu l-am mai folosit de ceva timp de când cu aplicațiile de editat laughing

| MihaelaDart explică (pentru Catrice):

Merge perfect ca înainte. Uneori nu putem face toate editările numai pe telefon, așa că tot de cele clasice ne folosim.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De obicei camerele foto si scanner-e au anexate si programe de descarcare /prelucrare primara ale fotografiilor, care fac modificarile de luminozitate /contrast /culoare etc.
Eu folosesc un asemenea program vechi, foarte usor de folosit: FinePixViewer, primit cu un aparat foto Fujifilm, dar si alte firme au programe asemanatoare (de exemplu Arcsoft Photo Studio, dat de firma Canon, impreuna cu unele scaner-e.

| MihaelaDart explică (pentru Bula):

Pozele sunt deja in laptop din vara, au fost facute cu un Canon 7D dar nu le modific cu acelasi program cu care vin ele, sotul le face cu Corel Draw mere, desi eu nu ma pricep sa umblu in acest program. Doream doar cateva contraste si inviorarea culorii din fotografii, ceva rapid pentru a le putea urca pe un site. Cu photoscape-ul recomandat mai sus taman bun imi este, rapid pentru a-mi termina treaba.

| antimulte a răspuns:

XnView e destul de simplu, dar poate face usor modificari de contrast, culoare si luminozitate.

| TheGentleman a răspuns:

Google Canvas, Paint.net

| MihaelaDart explică (pentru TheGentleman):

Multumesc, am instalat pe Photoscape, deja sunt in lucru cu pozele.