| anonimul998877 a întrebat:

Cer ajutorul unui om care se pricepe în IT.Am o mare problema.Cand intru intr-un joc pcul se restarteaza deoarece plăcută rosie din poza de profil se încălzește.Ventilatorul intern nu are putere prea mare l-am suflat cu gura de praf si nimic.Vineri mi-a facut la fel dar am curățat ventilatorul din carcasa.și a mers.Ce sa fac? Dau Funda și mai fac intrebari si va mai dau tot vouă. Explicati-mi va rog

19 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

Ai verificat temperaturile? Poti face asta cu AIDA64. Vezi daca chiar placa video se supraincalzeste.

| trusk a răspuns:

Da jos coolerul de pe procesor, curata-l si aplica un strat nou de pasta termoconductoare. Daca tot nu merge, schimba coolerul cu ceva mai sanatos. Daca tot nu merge, ghinion. Alta placa de baza + procesor +cooler.

| ionut230 a răspuns (pentru trusk):

Mai bine ii ziceai omului sa arunce calculatorul cu tot cu monitor pentru simplu fapt ca nu are racirea buna la processor!

| trusk a răspuns (pentru ionut230):

I-am dat mai multe variante, de la a la z.

| pestisorulauriu a răspuns:

Mda. placa video pare a avea un system de racire necalibrat corespunzator (cooler/ventilator sau radiator), asta daca nu cumva i-ai facut vreun tweak/overcloking (adica sa fortezi ceea ce era proiectata sa faca. Solutia 1: Cumpara un cooler de placa vieo competent ( http://www.pcgarage.ro/coolere-placi-video/ ) de aici de ex.
Soluti 2 - Fa un upgrade la placa video

| anonimul998877 explică:

De unde iau pasta si cam cat m-ar costa cooler procesor si placa?

| ionut230 a răspuns (pentru anonimul998877):

Daca esti din Bucuresti pasta si coolerul le gasesti in magazinul Obor daca nu le gasesti la eMAG sau alte site-uri de specialitate! Dar inainte de toate recomand sa cureti rezistenta si cooler-ul si sa schimbi pasta termoconductoare, 99% asta e problema! Bafta si sper sa revi sa ne spui ce ai facut

| anonimul998877 explică:

Adică am pus mana pe ea și în anumite zone chiar frige.E normal?

| anonimul998877 explică:

Și coolerul intern raceste mult mai puțin ca cel din carcasa.Placa in anumitezone e chiar ff fierbinte coolerul trebuie schimbat? Am tras de acolo praful cu aspiratorul si nu e nici o schimbare va roog dau funda

| anonimul998877 explică:

Ionuț eu nu stiu care este rezistenta.La cooler am suflat si am si tras cu aspiratorul.Să duc pcul la service? Se restarteaza numai cand intru in jocuri.Cat ma costa daca pune pasta acolo?

| anonimul998877 explică:

Mda cred ca pasta nu a fost schimbată niciodată.am pc de 8 ani.Mai mult ca sigur o sa îl duc la service

| Gabi05 a răspuns (pentru anonimul998877):

Mai mult ca sigur stai in banca ta, si fi atent.
Orice placa video se incinge, si orice procesor se incinge.O placa video in jocuri ar trebui sa aiba intre 50-80grade.Deci problema nu e la temperatura.
Incearca sa schimbi pasta termoconductoare de pe placa video is de pe procesor.
Daca nu iti functioneaza, atunci sursa are condensatorii umflati si e pe duca.

Recomand sa iti cumperi Artic cooling mx-2 sau Artic Cooling Silver ca pasta termica.
Pasta termoconductoare se pune cat un bob de orez, nu pe tot proceorul

| anonimul998877 explică:

Deci daca se restarteaza pc cand intru in joc nu se restarteaza ca sa nu bubuie?

| anonimul998877 explică:

Așa a facut și vineri dar am curățat coolerul de la sursa si a mers.

| anonimul998877 explică:

Și placa video in anumite zone frige, zici ca ai pus mana pe calorifer iarna sau pe fierul de calcat

| trusk a răspuns (pentru anonimul998877):

NU mai pune mana pe electronice neizolate in timp ce au curent in ele! Ba parca n-aveti minte deloc. Unu, poti sa o scurcircuitezi, doi, poti sa te electrocutezi de ia zbenga.

| anonimul998877 explică:

Da de la ce naiba se restarteaza hai care zice ia funda

| ionut230 a răspuns:

Cea care se incalzeste e placa video, dar nu cred ca acolo e problema, incearca sa cureti rezistenta de la procesor si cooler-ul acestuia, iar daca problema persista verifica daca ai pasta termocunductoare intre procesor si rezistenta

| mihaita1997dafausssasadsdvffvgf a răspuns:

Hei si mie mi s-a intamplat la fel este de vina placa video asa mi se intampla si mie jucam fifa 2008 si dintr-o data mi se restarta deci placa video este de vina