| Rommeo a întrebat:

Cine a fleshuit custom rom-ul Leodroid, as vrea sa-l incerc si eu dar mai intai vreau niste pareri de la cineva care la utilizat real. Am vazut pe net ca un usser dupa ce la flashuit a ramas fara custom rocovery. Eu vreau sa-l flash-uiesc pe un Htc M9.

3 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

A rămas fără custom recovery... Şi ce?
Eu am scos tot softul din s5 şi în momentul ăla telefonul era chel. Asta înseamnă că l-am stricat? Nu!, am pus un cm12 şi aia e!
Ăla care a rămas fără custom, a greşit cumva in timpul plashuirii.
E suficient să mişti cablu usb şi gata brickul. De ce te încurci cu un custom nu înţeleg dar tu ai tehnologie da la snapdragon cu un soft dedicat să functioneze impecabil, nu customul lui nea Gheorghe, că nu vroia el nu ştiu ce aplicatie pe acolo. (Adică să facă softul mai light)
Părerea mea e că e mai bine să îţi rutezi telefonul, după care instalezi apk remover din play market şi dezinstalezi toate căcaturile de la google, în felu ăsta faci telefonul mai light chiar tu, si a doua la mâna, creşte si viteza de răspuns a telefonului cu25-30%.
Succes!
Funda!

| Rommeo explică (pentru mudokins78):

Ms dar nu compara nici in gluma un rom stock cu un custom rom, e diferenta mare intre ele, si la baterie si la performanta. De exemplu la Samsung poti sa-i scoti tu cate aplicatii vrei ca l trage in jos interfata proprie de la Samsung chiar daca pui un louncher acea interfata (touchwiz) cunsuma in background. Spre exemplu am avut un galaxy s6 si in antutu cu Android stock am scos max. 72 K si dupa ce i am flash uit un custom rom a scos 92 K, deci diferentele sunf nu mari ci foarte mari.

| mudokins78 a răspuns (pentru Rommeo):

Ai făcut vreodată un rom chap/chap să vezi ce iese in kitchen-ul tău?
E normal că umblu de la interfața, widgets, icon, tot... De ce credeai că ruteaza lumea telu? Doar să aibã acces la te miri ce? Nu nene, ăsta este scopul principal.
Eu am acum un jeg de Asus zenfone, şti cum l-am facut? Din 8 giga(tot spatiu intern) rom-ul ocupa vre'o 3, 4gb si restul de 4 gb pentru mine cum ar fi să instalez app. Acu sti cât are după ce m-am ocupat de el? -64 gb intern (făcut pe switch) zbârnâie! (are si 2 gb ram...)
Cam aia e...