| alasca444 a întrebat:

cine ma poate ajuta cu Overclockarea unui procesor Intel G3258 de la 3.2 Stock sa il fac 4 Ghz. Am o placa de baza Asus H81M-R si nu am setarea Ai Overclock Tuner. Cine ma poate ajuta sau sa imi dea un tutorial pe indelete deoarece cele gasite de mine nu sunt prea concrete si nu inteleg nimic. Multumesc mult

4 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Daca ai dezactivat turbo mode din bios, reactiveaza-l la loc. De asemenea recomand sa faci cel mai recent update de bios pentru acea placa de baza.
Dupa care te poti juca lejer cu multiplicatorul, voltajele si frecventa procesorului.
Ca si sfat, sa ti un g3258 @4ghz daily use pe cooler-ul stock este cam overkill pentru cpu si iti recomand achizitionarea unui cooler aftermarket.

| alasca444 explică (pentru Jipa95):

Imi poti spune unde pot face un update de bios? Si nu imi trebuie neaparat un cooler after market deoarece am vazut pe net ca unii au si 4, 3 pe coolerul stock. Si chiar daca ii fac 4GHz nu va trece peste 53-54 Grade.

| alasca444 explică (pentru Jipa95):

Chiar acum am dat update la Bios si nu mi-a aparut nici o optiune cu Overclock nu stiu ce sa fac pe net nu explica cum trebuie.

| BlAkEn a răspuns:

Daca vei face asta, dupa 10 minute procesorul va ceda pentru ca ii dai o valoare prea mare, eu iti recomand sa il maresti la maxim 3.5 ghz