| XxXxXMichaelXxXxX a întrebat:

cineva mi-a spart parola la facebook si i-a injurat pe toti colegii cel mai grav e ca a injurat-o si pe profa de engleza! mi-am schimbat parola dar cum as putea oare sa aflu cine mi-a spart-o?

Răspuns Câştigător
| aclean a răspuns:

Nu prea ai cum, avand in vedere ca serverele facebook sunt extrem de sigure. Nu vorbim aici de o spargere a contului si mai degraba de deturnarea lui. Cu alte cuvinte, cineva, cumva, probabil un prieten ti-a aflat parola. Daca era si una simpla, atunci totul devine mult mai usor. Ca sa eviti situatile de genul acesta in viitor activeaza logarea in doi pasi. Prima oara o sa bagi parola iar apoi vei primii un sms cu un cod pe care va trebui sa il introduci de fiecare data cand te loghezi. Poti sa setezi ca doar pe anumite calculatoare sa nu iti ceara autentificarea in 2 pasi (ex: calculatorul din camera ta trece de autentificarea in doi pasi fara sa mai primesti sms-ul, iar orice alt calculator din lume iti va cere codul care va fi unul nou de fiecare data cand vei incerca din nou sa te loghezi.) Ca sa aflii cine a facut-o, doar gandeste-te cine ar putea fii, cine ti-ar fi putut stii parola. Succes!
PS: Care era parola ta veche?

| XxXxXMichaelXxXxX explică (pentru aclean):

Parola mea veche era:executare.

| XxXxXMichaelXxXxX explică (pentru aclean):

Si inca ceva cand intru pe facebook acum dupa ce ala mi-a aflat parola imi merge foarte greu contul!

| aclean a răspuns (pentru XxXxXMichaelXxXxX):

Atunci poate ai un spyware. Reinstaleaza-ti windows-ul iar apoi schimba-ti parola din nou.

4 răspunsuri:
| adorseriabioshock a răspuns:

Sincer stiu cum...cel care a facut-o trebuie sa fie cineva care te cunoaste foarte bine asa ca incearca sa afli care dintre prieteni tai este hacker crede-ma si eu am un prieten in clanul anonimus...