| AndreyFsk a întrebat:

Credeti ca aici : http://i.imgur.com/vek6XIM.jpg ar intra o placa ca asta : http://www.emag.ro/......DDS4QBBBM/

8 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca tot ai desfacut carcasa si ai facut poza, puteai citi pe placa de baza ce model e, ca sa-ti spunem exact daca se potriveste sau nu. Nu era mai simplu? happy

| AndreyFsk explică (pentru dannyel86):

Pai sunt doua coduri unu sub altu :
primul este : LBL PN 73P0780
cel de-al doilea : FRU PN 41X1063

| dannyel86 a răspuns (pentru AndreyFsk):

Tu ai un sistem IBM ThinkCentre M52, iar placa de baza are si sloturi PCIe
Slot 1: full length, x16 (16 lane) PCI Express (graphics only)

Placa video aleasa e PCI Express 2.0 x16, ceea ce inseamna ca este o componenta care se potriveste pe placa ta de baza. Diferenta dintre x16 si 2.0 x16 sta in performanta, dar sloturile sunt identice ca si configuratie. Deci, se poate instala in sistemul tau. Doar ca performanta placii video va depinde si de puterea placii de baza.

| AndreyFsk explică (pentru dannyel86):

Mhm. mersi mult, dar crezi ca are legatura placa video cu procesorul? (in cazul meu fiind de 3.0 Ghz)

| dannyel86 a răspuns (pentru AndreyFsk):

Are legatura puterea procesorului si a memoriei ram cu placa video, pentru functionarea optima a intregului sistem si a aplicatiilor pe care le deschizi. Nu stiu sa-ti spun care ar fi procesorul recomandat pentru placa video aleasa (detalii la care chiar nu pot da un raspuns), dar despre asta poti adresa o noua intrebare si cei in masura sa-ti raspunda iti vor oferi sfaturi utile. happy

| valentin75 a răspuns:

Salut! Instalezi in computer Everest, e un program care iti arata toate componentele (detaliat). Dupa ce ai vazut ce placa de bza ai ...cauti pe net specificatiile tehnice. Din cate am vazut in poza se pare ca nu ai loc sa montezi acea placa video (nu-ti permite carcasa). Trebuie sa ai pe placa de baza un slot pci express 2.0 X16 - pentru a putea monta placa video. Raman la idee ca nu vei putea din cauza carcasei, sper sa gresesc!
http://download.kappa.ro/action__file/action__license/id__1/file__4566

| AndreyFsk explică (pentru valentin75):

Imi poti recomanda o placa care sa aiba loc?

| valentin75 a răspuns:

Salut! Vezi ca ai o placa video de 128MB de la ati, vezi ce caracteristici tehnice are; iti trebuie una la fel pentru computer.
http://support.lenovo.com/us/en/documents/pd013048