| Monyyyyy a întrebat:

Salut TPU,cum e mai bine sa las laptopul shut down sau Sleep? Am miercuri examen și tare greu merge și teams și AutoCAD impreuna,mi se blochează, imi este frica sa nu pățesc la examen

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bine este sa lasi laptop-ul in hibernare, cu bateria incarcata.
In cazul hibernarii, continutul memoriei RAM se salveaza pe disc, dupa care laptop-ul se opreste complet. La re-pornire, in timp foarte scurt, continutul memoriei salvat pe disc se reincarca inapoi in memoria RAM, iar tu poti continua lucrul EXACT de la punctul unde s-a intrat in hibernare.

Ce avantaje are hibernarea?
Fata de oprirea-pornirea "normala": reluarea activitatii se va face in timp mult mai scurt, exact din faza unde ai oprit inainte.
Fata de "Standby": laptop-ul ramane partial functional in standby, ca urmare va consuma energie electrica din baterie, in timpul cat nu este cuplat la incarcare). Astfel te poti trezi ca, bateria s-a descarcat complet pana ce vrei sa-l folosesti din nou.

| RAY a răspuns:

Sleep=inseamna ca totul se salveaza in memoria ram, daca se intreupe curentul e naspa
hibernate =totul se salveaza pe hard
shut dow=inchis

recomand hibernare nu Sleep

| JicaContra a răspuns:

SHUTDOWN
IGNORA toate raspunsurile cu hibernate si standby, cand e vorba de pc-uri sunt PERICULOASE, adica iti pot bloca calculatorul

IN CEL MAI RAU CAZ, marti seara il inchizi, miercuri dimineata il pornesti, astepti pana porneste tot ce ai nevoie, dupa care il pui in stanby si mergi la examen

| Algo098 a răspuns:

Daca ramane in sleep, trebuie sa ramana conectat la retea, ca altfel se consuma bateria si se poate bloca. Daca e oprit sau in hibernare poate sa ramana neconectat la priza, pentru ca e oprit de tot si nu se descarca bateria.

| RKBlue a răspuns:

Hibernarea e cea mai utila solutie.

| RAY a răspuns (pentru RKBlue):

Cea mai utila solutie este renuntarea la hardul clasic si cumpararea unui ssd, asta o recomand tuturor, ssd este ieftin si compatibil si cu device urii old

| Reghqen a răspuns:

Dacă îți merge greu închide toate programele apoi Descarci un antivirus și scanezi tot, descarci CCleaner și cauți erori, apoi te duci în start> run> msconfig.exe și bifezi diagnostic startup, Apply, Ok. Chestia cu diagnostic startup, îți vor porni doar programele și serviciile necesare pentru Windows.
Apoi scrii în start Disk Defragment, apeși pe el, selectezi partițiile și apeși pe Start.
Dacă ai şi viruşi în pc îţi recomand să intri aici : https://www.malwarebytes.org/

Descarcă-l şi rulează-l, va dura cam 15-30 minute să scaneze partiţia C, anumite fişiere ca să o cureţe de viruşi ( dacă ai )

Făcând toate astea, laptopul tău o să meargă mai repede :).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Reghqen):

Nu cred ca merge AutoCAD rapid pe laptop daca nu ai si SSD si o gramada de RAM. Dar Teams va merge mai rapid daca e instalat curat Windows-ul si curatat prin Temp si pe unde mai curata CCleaner.

On-topic: Hibernarea e mai utila decat Sleep. Au spus ceilalti de ce. Daca nu e deja in Start, uite aici cum sa adaugi functia: https://windowsreport.com/hibernate-start-menu-windows-10/

| Simpatic a răspuns (pentru Reghqen):

Si dupa toate acestea sa mai adauge si o placuta de RAM ca sigur are RAM putin...

| Reghqen a răspuns (pentru Simpatic):

Da thumbs up

| DanielPH a răspuns:

De ce nu intri pe Teams de pe mobil si iti desfasori linistit activitatea pe laptop? Pui telefonul langa laptop si lucrezi. Instiintezi profesorul sa stie ce si cum, ca-i si el om si intelege, el trebuie sa te vada si sa fie adresa ta institutionala, nu conteaza ca este laptop, telefon sau pnm...de pe smartwatch. laughing