| SilviuXddd a întrebat:

cum imi va merge windows 7 pe urmatoarea configuratie:
1256 mb ram
2, 53ghz
128mb placa video
DirectX Versionbig grinirectX 9.0c
cam atat, daca mai trebuie ceva spuneti
cum credeti ca va merge?
multumesc

Răspuns Câştigător
| AnoNim1432 a răspuns:

Pai cam astea sunt cerintele : procesor de 1 ghz, ram 1gb sau mai mult, in hard disk 25 gb si placa video de 128 mb sau mai mult... ar trebui sa-ti mearga fara probleme.

6 răspunsuri:
| PaulCCraciun a răspuns:

Probabil va merge numai daca te rezumi la winamp si google, ca in rest, nu, daca procu' e single core ( win 7 a fost proiectat sa mearga mai fluent pe procesoare multi-core ), cam nasol, RAM-ii nu sunt suficienti, cica trebuie cel putin 2 gb, dar eu am 3 gb DDR3 ( 1333 mhz) si simt ca imi mai trebuie cel putin 1 gb, daca mai ai pretentia si de jocuri ( dar daca iti pui win 7, mai mult de counter-strike nu cred ca vei putea juca in conditii rezonabile ) ar trebui directX10. Asa daca te rezumi doar la mess, un film, si net, cred ca merita incercat. La configuratia aia as recomanda cu caldura win XP.

| ??? a răspuns:

Si eu am vazut la prieten de a-l tatei care rula fara probleme windows 7 home premium pe asa ceva:
1, 5ghz 256 mb ram 64 mb placa video. Si ii mergea fara probleme sa navigheze pe net si sa faca documente, print, scan, chestii de birou.
Iar eu am un laptop: 2Ghz, 1Gb ram ddr, 256mb placa video, pe care am win 7 ultimate pe 32 biti si daca il setez pe performante maxime, opresc netu, programele care nu imi trebuiesc pot sa rulez aproape fara lagg starcraft 2 la cele mai mici specificatii.
Deci eu zic ca o sa iti mearga si stiu ca ce am ascris mai sus pare incredibil, dar chiar functioneaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu win7 are suport pentru directx9 si pentru directX11. Daca ai o placa video care suporta dx9, n-o sa te poti bucura de unele texturi la un nivel superior si nici jocurile mai noi n-o sa-ti mearga prea bine.
Dar il poti incerca, se instaleaza foarte usor.

| Danişor a răspuns:

Iti va merge da nu te va ajuta deloc in jocuri coniguratia ta este prea slaba pentru a juca jocuri poate doar mario l-ai putea juca dar mai mult de el nu cred aveam un pc ca al tau mai demult de abia imi mergea spider-man.Vot?

| Anonim1000000 a răspuns:

Nu instala windows 7, ca la jocuri si din astea il faci PRAF. Eu am dual core MERGE FRESH xp-ul. Si vreau 7 ca am destule, da imi mai trebuie 2 GB ram sa imi pun pe 64-bit ca asa trebuie.

| Ombladon13 a răspuns:

Frate uite acestea sunt cerintele minime:-1 gigahertz (GHz) or faster 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor
-1 gigabyte (GB) RAM (32-bit) or 2 GB RAM (64-bit)
-16 GB available hard disk space (32-bit) or 20 GB (64-bit)
-DirectX 9 graphics device with WDDM 1.0 or higher driver