| eDDy a întrebat:

Cum pot creea un joc.
Adica cu ce program. Se poate asa ceva.
Cum ar face jocul Call of Duty: Black Ops sau GTA4, se poate crea un joc cum vrei tu?

13 răspunsuri:
| Cretaker a răspuns:

Te axezi pe'un domeniu anume si... de fapt ca sa nu'mi racesc gura degeaba uite niste programe:

FPS Creator
Unreal Engine
Game Maker 8
RPG VX
GameStudio A8

| DakotaRoyse a răspuns:

Nu prea cred straight face

| eDDy explică:

Ce antrenament si ce scoli? thinking Jocurile se fac doar cu programe? daca da programele sunt de dowladat sau sunt tinute secret.

| Ovidiu200 a răspuns:

Mai întâi învață informatica ca se vede cu nu ști foarte multe

| spike404 a răspuns:

Nu exista program pentru creat jocuri, exista programe ajutatoare, insa trebuie sa ai mari cunostinte de programator.

| SexAndDrugs a răspuns:

Aceste jocuri pe care le-ai zis tu sunt creeate de niste Administratori profesonisti cum sunt cei care au creeat metinu. jocurile precum Gta4 sau COD nu se pot creea asa usor.

| Bendes a răspuns:

Tu te bagi la profesionisti Anonimu de mai sus are dreptate!

| dark_9812 a răspuns:

La primul joc (tetris) un programator a muncit cam două săptămâni. La fiecare joc pe care tu îl joci, au lucrat o echipa întreagă care dispuneau de toate programele si softurile ajutătoare.Deasemenea, fiecare joc a durat o perioada mare de timp pentru a fii pus la punct. Gândeste-te şi tu cât durează până faci numai scripturile, până inregistrezi vocile(iar astea sunt lucrurile minore). Pentru a creea un joc îţi trebuie cunoştinţele necesare, o echipa şi multe altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa faci un joc gen snake de pe telefon iti trebuie ani de antrenament si scoli un joc ca GTA4 sau CoD se face in echipa in cativa ani profesionisti nu e asa usor precum parewinking laughing) asa ca mai bine stai si te joaca deocamdata

| lucica244 a răspuns:

Eu una fac jocuri pe spolder. uite link :
http://www.sploder.com/free-3d-game-maker.php

| Alex_Stef_1999 a răspuns:

Lasa jocurile astea fa ceva simplu intai si apoi de la jocul ala tot il evoluezi pana iti dai seama de toate calitatile programelor de creat jocui apoi vei vedea ce jocuri vei face der nu incerca sa faci jocuri fara sa ai experienta in plus game maker ii naspa te enerveaza la culme si eu l-am avut am turbat loveam unitatea de ma durea mana

| eusunt_7631 a răspuns:

Tu singur nu o sa poti niciodata, deoarece e ff mult de munca trebuie sa fi specializat pe multe domenii si dureaza, la un joc ca gta 4 se munceste 6 -7 ani
n-ai cum sa faci nimic singurwinking

| RadyoFire a răspuns:

Iti trebuie un program, prin care am facut un joc relativ cu GTA sa, da e foarte mult de munca, cam un sfert de oras in 2, 3 zile...si mai ai si grafica de facut.mai bine iti iei gandu.