| AlexGame26 a întrebat:

Cum pot sa imi schimb placa integrata in procesor cu cea dedicata, cea integrata ruleaza foarte greu, si vreau sa imi mearga laptopul pe cea dedicata, cum pot sa fac asta? FUNDA! Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Nu nu e nici o problema. gandeste-te ca atunci cand ai cumparat laptopul nu avea nici un driver instalat pe el. si a mers.
singurul lucru care o sa se intample dupa ce dezinstalezi driverele e faptul ca o sa iti scada rezolutia la 800 cu 600. dupa reinstalare o sa poti sa iti setezi din noi rezolutia

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ce laptop ai?
De ce vrei sa zecatcivezi integrata? Ele oricum lucreaza automat. Cnad e ceva solicitant, trece pe dedicata. Daca nu, integrata. Plus ca daca ar sta doar pe dedicata s-ar consuma bateria mult mai rapid si ar creste temperaturile.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intra in BIOS si de acolo poti sa schimbi de pe placa integrata pe cea dedicata.

| Danzell a răspuns:

Daca ai instalat software-ul pentru placa dedicata inseamna ca merge deja pe cea dedicata.

| AlexGame26 explică (pentru Danzell):

Am si la cea dedicata si la cea integrata, daca il sterg la cea integrata, nu se intampla nimic grav?

| Danzell a răspuns (pentru AlexGame26):

Nu nu e nici o problema. gandeste-te ca atunci cand ai cumparat laptopul nu avea nici un driver instalat pe el. si a mers.
singurul lucru care o sa se intample dupa ce dezinstalezi driverele e faptul ca o sa iti scada rezolutia la 800 cu 600. dupa reinstalare o sa poti sa iti setezi din noi rezolutia

| alinaalin955 a răspuns:

Teoretic placa video dedicata intra in functiune atunci cand nu mai face fata cea integrata. Teoretic.
Daca ai placa video nVIDIA click dreapta pe desktop,nVIDIA control panel,configure surround, physx(daca apare altfel trebuie sa fie ceva cu physx), la physx settings selectezi GeForce...(ce placa ai tu), sa nu fie selectat CPU(procesor).Dai OK daca iti apare acolo, apoi dai un restart.
Daca ai AMD Radeon, nu stiu cum.