| Ghitoaica_Florentin_1998 a întrebat:

daca am umblat la suruburile acelea unde se gasesc ramii si alte chestii am pierdut garantia? e vopseaua luata pun de pe suruburi (putin mai mult)

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Salut!
Depinde de situatie:
1. Daca ai garantie pe toata unitatea centrala, simplul fapt ce ai desfacut-o face ca garantie sa se anuleze (are un sigiliu pus pe ea);
2. Daca ai pe fiecare piesa in parte, doar acele componente care se pot desface in interior prin desurubare (dvd-rom, dvd-rw, sursa, hard) sunt susceptibile de a pierde garantia.
Placuta de rami are garantie, dar nu o pierzi daca o scoti de pe placa de baza. Si placa video are acelasi regim.

| Ghitoaica_Florentin_1998 explică (pentru dannyel86):

Pai nu am desfacut de loc capacul dar am incercatstraight face

| dannyel86 a răspuns (pentru Ghitoaica_Florentin_1998):

Analizeaza unitatea centrala la exterior in toate unghiurile si nu desface nimic. Daca vezi pe capace o eticheta care le uneste cu restul unitatii centrale, inseamna ca ai garantie pe toata unitatea. Daca nu gasesti vreun sigiliu, e posibil sa ai garantie pe fiecare piesa in parte. Pentru linistea ta, cel mai bine ar fi sa vezi documentele ce au fost eliberate odata cu vanzarea sau expedierea calculatorului. In acte se precizeaza ce fel de garantie ai.