| alexalx1234 a întrebat:

Am o placa video GTX 1050 Ti achizitionata de la altex in octombrie 2017. Daca i-am schimbat pasta termoconductoare am pierdut garantia? Mentionez ca pe suruburile acesteia nu se afla niciun sticker.

7 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Spui ca nu era nici un sticker (sau mai degraba sigiliu) care sa fi fost plasat intr-un loc in care se putea rupe in urma operatiunii de demontare a sistemului de racire? Daca nu, e totul in regula. Ai insa grija sa fi strans suruburile la fel ca inainte.Totul consta in a ascunde faptul ca ai umblat la ea.

| Roelly202 a răspuns:

Nu, nu ai pierdut garantia. Daca nu mai merge din cauza asta, ai pierdut garantia.Depinde si cat timl ai garantia

| alexalx1234 explică (pentru Roelly202):

Mai am garantie pana in octombrie 2019. Am observat ca a inceput sa functioneze mai greu. Pana si in jocuri in care functiona pe setari ultra, acum mai mult de setari medii nu duce. Simt ca miroase a ars. Pasta pe care am aplicat-o este de la Arctic Silver.

| NLS a răspuns (pentru alexalx1234):

Arctic Silver 5 cumva?
Vezi ca e o alegere cam proasta, pentru ca teoretic are indice de transfer bun, INSA conduce electricitatea. Un strop sa ajunga pe un contact... si adio.

De ce nu folosesti ceva sigur? Noctua, Arctic MX 2 sau 4, sau Thermal Grizzly Aeronaut/Kryonaut?

De asemenea, conteaza cantitatea aplicata. Prea multa sau prea putina poate duce la arderea placii, in urma supraincalzirii.

| Roelly202 a răspuns:

Dupa ce i-ai schimbat pasta inca mai face figuri?

| alexalx1234 explică (pentru Roelly202):

Da

| Roelly202 a răspuns (pentru alexalx1234):

Ai pierdut garantia atunci. ca o sa te intrebe daca i-ai facut tu ceva si daca minti o sa o desfaca si o sa vada ca e schimbata