| Alexx15 a întrebat:

Salut, TPU
Dacă este cineva pe aici care lucrează sau a lucrat recent în domeniul IT puteți să-mi descrieți vă rog ceea ce se cere sa fi acceptat și ce anume faceți acolo? Vreau sa lucrez și eu în acest domeniu.
Funda cel mai detaliat!

Răspuns Câştigător
| necdannec a răspuns:

Buna Alex
Lucrez de aproape 10 ani in domeniu.
Ca sa intri in sistem ( ca sa zicem asa )trebuie sa termini un liceu informatic sau si mai bine o facultate in domeniu.
Dupa care trebuie sa ai mult noroc sa fii angajat la o firma ceva mai serioasa cu mai multi utilizatori.(asta inseamna mai multe probleme ce trebiue rezolvate, mai multe oportunitati, mai multa experienta...). ca si job trebuie sa raspunzi solicitarilor si sa le raspunzi in cel mai scurt timp cu profesionalism. Solicitari care pot fi de la schimbarea unui mouse, sau a unui toner la imprimanta pana la extinderi de retea, managementul retelei si a utilizatorilor (adaugare, eliminare, drepturi, conturi de mail, etc), recuperari date, devirusari, aprovizionarea cu materiale si consumabile specifice in timp util si la preturi bune... Eu cam cu astea ma ocup dar nu ma limitez la atat, pentru partea de programare si automatizari se ocupa seful meu. Daca iti place si esti serios vei face fata desi nu e chiar simplu cum pare. Ptr. mai multe detalii da-mi mesaj.

| Alexx15 explică (pentru necdannec):

Am auzit ca la liceu se face programare în Pascal, dar nu se mai folosește în ziua de azi.
Ideea e ca as vrea sa fac un liceu cu alt profil, nu Mate - info. La o facultate în domeniu se poate intra și fără liceu în domeniu? Este nevoie de matematică?
As vrea sa învăț un limba de programare. Care este cel mai util/folosit? Crezi ca Java se va mai menține în urmatorii ani?

2 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Nu am lucrat dar in principal daca te uiti pe postarile de joburi de pe net,
pe entry level, iti cere sa stii unul sau mai multe limbaje de programare.
depinde de specific.
fie partea cu programare, fie implementare sisteme, fie design UI,
care cer mai mult sau mai putin programare sau design( de exemplu grafica de jocuri)

desigur asta e o parere neavizata, dar pus simplu cam asta ar fi.