| Radu_Tasca_1997 a întrebat:

Salut TPU
daca folosesc remove wat pentru a scapa de windows activation ii mai pot face update?

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Se poate face dar nu recomand să lași acest serviciu pornit tot timpul chiar dacă ai licență la Windows, nu este cazul că nu tot timpul vor fi actualizări pentru Windows, deci consumă fără să producă=ineficient.De actualizat se p[oate în contunuare dar cu cap și atenție, mai ales dacă ai setat windows Update pe „notify me but don't automaticly download or install them"
Acuma trebuie să știi care e unealta genuie ce se ocupă de antipiratare și ce să nu mai descarci de pe acolo.Asta e deja treaba ta să le google-lești.Succes

| harhas a răspuns:

Nu stiu de ce incercati sa faceti up date, la un windows daca nu aveti licienta pentru el.de fiecare data cand instalati un windows, bifati optiunea sa nu isi faca nici o data update, deoaree nu-s importante, mai ales faptul ca nu il tineti o vesnicie instalat in pc!

| DeyCj a răspuns (pentru harhas):

Greșit.Nici nu ai habr la ce risc te expui dacă nu actualizez sistemul de operare.Că merge și așa(metota ciodanului) asta îi altă treabă dar gândeștete că îți poți transforma calculatoru îi crescătorie de viruși, poate fi instabi, la windows 7 de exemplu cele mai noi versiuni de drivere ți le dă prin automatic update, deci te scutește să mai folosești cd-u de drivere, plus un plus de viteză că poate așa cum știi cu cât îs drivere mai noi cu atât se va mișca mai repede.Și lista continuă. Dacă știi pirata cum trebuie știi atunci ce să eviți de la descărcare și mai ales cum să setezi automatic update și ce servicii să oprești.În cazul piratării trebuie să știi ce să faci, în nici un caz metoda ciobănească de mext, next și finish cum faceți 99% din voi.

| harhas a răspuns (pentru DeyCj):

Auzi,du-te si vinde gogosi la alti.

| DeyCj a răspuns (pentru harhas):

Se poate dar aşa cum am mai zis trebuie să faci update cu cap. Ştii cum funcţionează şi prin ce mijloace vreificiă Microsoft-ul dacă ai sau nu o copie de Windows legală sau nu? Dacă ştiai atunci nu făceai afirmaţii.

| harhas a răspuns (pentru DeyCj):

Cu siguranta ca tu ai windowsul legal happy

| DeyCj a răspuns (pentru harhas):

Nu.Defapt nici nu mai am Windows de un an ci Linux dar folosesc softu lu Gates într-o mașină virtuală din simplul motiv că am nevoie de el pentru clienții mei.Că este majoritar și din care licențiat 1-2%.Și foarte bine faceți că îl piratați că Microsoft nu merită nici 2 bani.

| harhas a răspuns (pentru DeyCj):

Dar intelesul este destul de interesant(pe care la-i primit din partea mea).Nu ai de unde sa sti.eu folosesc ubuntu!

| ovidiu8msn a răspuns:

Poti face update. Dar o sa ti-o traga cei de la Microsoft. Crezi ca ei sunt chiar asa de prosti incat sa nu isi dea seama ca ai un hack?

| Radu_Tasca_1997 explică:

Deci mai pot face update fara riscuri din partea celor de la Microsoft?

| DeyCj a răspuns (pentru Radu_Tasca_1997):

Da se poate dar în prealabil îţi recomand să te documentezi despre fiecare„KB" de pe internet să vezi fiecare ce este şi ce ar aduce nou la Windows, deşi trebuie să recunosc că nu toate actualizările de le ei sunt bune, dar per ansamblu se poate, că una îi unelata de anti contrafacere de soft de le ei şi alta îs actualizările ce vin direct de pe serverele Microsoft, ceva asemănător cu actualizările unei distribuţii de Linux. Ceea ce am afirmat aici sunt concluzii din experienţa în domeniu ce o am(reclamaţii ulterioare nu am avut de la clienţi cum ca au avut probleme ba din contră) de când procedez aşa adică după instalarea Windows indiferent de versiunea acestuia, după caz, instalez driverele apoi setez automatic update pe „notify me..." şi apoi caut update-uri şi le instalez cu excepţiile de rigoare după caz.