| Cosmin_Dumitru_1996 a întrebat:

Dacă vreau sa conectez laptopul la un televizor hd pot cumpăra cablu hdmi 4k, este compatibil?

Răspuns Câştigător
| rrrp a răspuns:

Am inteles. daca se potriveste la mufe (adica daca ai cablu hdmi) e ok. poti sa pui orice cablu (chiar si 4k) dar 4k are rezolutia 3840 sau 4096 deci trebuie sa poata laptopul si tv ul sa tina rezolutia asta.

daca nu, o sa mearga pe o alta rezolutie mai mica. deci nu sunt cabluri diferite pentru rezolutii diferite.

trebuie sa te uiti la mufa sa ai in laptop si in tv mufa aia.

https://en.wikipedia.org/wiki/HDMI

4 răspunsuri:
| rrrp a răspuns:

Pai stie placa ta video 4k?

ce mufa ai pe laptop? daca ai hdmi poti sa il conectezi pe aia.
ideea e ca nu cred ca o sa poti sa te joci pe 4k pentru ca iti rupe placa (asta in caz ca ai).

daca imi spui ce laptop e iti spun si daca poti sau nu.
dar macar hdmi ar trebui sa aiba.

| Cosmin_Dumitru_1996 explică (pentru rrrp):

Pe laptop am placa video de 2 gb, nVIDIA are mufa de hdmi, televizorul este hd iat cablu hdmi este 4 k.

| iwefgOficiall a răspuns (pentru Cosmin_Dumitru_1996):

Poti sa folosesti orice cablu cand rezolutia ta este hd nu conteaza.
Altceva daca la laptop ai o rezolutie hd si la televizor la fel nu se va vedea nici o diferenta dar daca ai avea un televizor ultra hd 4k si ai conecta laptopul care este doar hd atuni sar vedea o diferenta.
Asa ca spor la jucat.

| Cosmin_Dumitru_1996 explică (pentru rrrp):

Am. Mulțumesc mult!

| rrrp a răspuns (pentru Cosmin_Dumitru_1996):

Am inteles. daca se potriveste la mufe (adica daca ai cablu hdmi) e ok. poti sa pui orice cablu (chiar si 4k) dar 4k are rezolutia 3840 sau 4096 deci trebuie sa poata laptopul si tv ul sa tina rezolutia asta.

daca nu, o sa mearga pe o alta rezolutie mai mica. deci nu sunt cabluri diferite pentru rezolutii diferite.

trebuie sa te uiti la mufa sa ai in laptop si in tv mufa aia.

https://en.wikipedia.org/wiki/HDMI