| MihaiNabul a întrebat:

- Dau funda!
Detin urmatoarea configatie : Ryzen 3 2200G
2 x 4gb ram Kingmax
1 x Hdd Toshiba
Placa video Gigabyte A320M S2H.
Monitor Flatron w1930s
Doresc sa imi cumpar o placa video care nu are slot D-sub [Monitorul are doar d-sub].
Voi mai putea conecta monitorul daca cumpar placa video care nu are slot d-sub?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Bineinteles! La tine Gigabyte A320M aia e placa de baza, nu video. Ce placa video vrei sa iei? Nu de alta, dar sa nu faci prostii... Ce ti-ar trebui pentru monitor e un adaptor DVI/D-Sub sau HDMI/D-Sub. Ceva de genul - https://www.emag.ro/......DB3H8FBBM/ - vezi sa nu te duci pe la Altex sau in alte parti si sa o musti cu 30-50 RON unul!

| MihaiNabul explică (pentru GabiDumitrescu):

Ma gandesc la un rx 570/580. Sa inteleg ca o sa il pot conecta in continuare la placa de baza.Mersi!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MihaiNabul):

Te gindesti bine, dar monitorul nu il vei conecta la placa de baza decat daca o sa vrei sa folosesti tot integrata, ceea ce banuiesc ca nu e cazul. Comanda frumos un adaptor de ala si ai rezolvat problema. Ce buget ai pentru placa, sa arunc un ochi si sa iti recomand ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MihaiNabul):

580-ul ala e la un pret excelent. Ia-l pana nu se vinde tot stocul! In alta ordine de idei, sper ca nu ai o pocnitoare de sursa Deluxe sau mai-stiu-eu-ce...

| MihaiNabul explică (pentru GabiDumitrescu):

Am o sursa de 500W de la RPC.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MihaiNabul):

Ah, se putea si mai rau de Deluxe. Uitasem de RPC. Deci mai ai de bagat si cel putin vreo 200 RON intr-o sursa cum se cuvine, din pacate.

| MihaiNabul explică (pentru GabiDumitrescu):

Îmi poți recomanda cv sursa?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MihaiNabul):

Bineinteles. Cit te poti intinde cu bugetul? La surse eu personal prefer alea pe care dai un car de bani dar stai chill macar 10 ani...

| MihaiNabul explică (pentru GabiDumitrescu):

Cat mai ieftina daca se poate..Am vorbit acum cu un angajat la PcGarage si mi-a spus ca cea mai ieftina sursa pentru configuratia mea e 250 RON.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MihaiNabul):

Cam are dreptate. Ca si wati, poti lua ceva si mai ieftin, dar te intereseaza sa tina - si mai ales sa aiba eficienta mare. Detaliem miine, ca ma sparge somnul acum.

| MihaiNabul explică (pentru GabiDumitrescu):

Still Waiting.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MihaiNabul):

Mergi cu incredere pe asta - https://www.pcgarage.ro/surse/njoy/woden-650w/ saaau, cu ceva rezerve, pe asta - https://www.pcgarage.ro/surse/SilentiumPC/elementum-e2-80-plus-450w/. In alta ordine de idei, eu as zice sa faci un sacrificiu si sa iei ceva care sa te tina pana la apocalipsa si dupa - https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/focus-80-plus-gold-550w/
In timp isi va scoate singura diferenta de bani din curentul mai putin irosit fata de cele de mai sus si mai ales din aia 10 ani in care stai chill.

| MihaiNabul explică (pentru GabiDumitrescu):

Mersii,te pup!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MihaiNabul):

Nu ma pupa, sunt hetero. Mai bine ia si foloseste codul asta cand cumperi: 92WQ7UMX - desigur ca il poti da si la prieteni si il poti folosi de cate ori vrei tu.