| COSTEL43 a întrebat:

Salut prieteni TPU. Am cumparat la mana a doua un Laptop Lenovo Thinkpad t490. Am si eu nevoie de un raspuns si va multumesc. Mereu cand inchid Laptopul imi apare ecran albastru si se incarca de la 1 la 100 si isi revine la normal. Ori cai dau Shuttdown sau restart imi da ecran albastru.Multumesc frumos pentru un raspuns.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

De fiecare data, si mereu la oprire sau restart?
În acest caz nu e problema de supraincalzire, si daca gândim logic, nici problema Hardware (in acest caz problemele ar apărea de la început sau random).
Ai un conflict cu un serviciu ce rulează doar la oprire-repornire probabil.

Pentru a remedia problema, cel mai indicat ar fi sa reinstalezi Windows-ul, pe curat, folosind un stick USB, asta implica sa formatezi măcar partiția pe care se afla sistemul de operare.

Reset this PC
din Settings - Update & Security
nu cred ca ajuta foarte mult, dar ai putea încerca și varianta asta, cu opțiunea care nu păstrează nimic din fostele setări.

Totuși, nu ai văzut nici un cod de eroare în ecranul albastru?

| COSTEL43 explică (pentru NLS):

Nu doar arată încărcare 20... până la 100 și revine la normal în fereastra log on. Eu încerc din nou shutdown apoi apare fereastra cu reparații sau închidere laptop.

| COSTEL43 explică (pentru COSTEL43):

Am descarcat un utilitar suttdown si vad ca imi inchide leptopul mai greu dar se inchide.

3 răspunsuri:
| Mihay2023 a răspuns:

Cred ca vorbesti de update-urile care si le face Windows-ul, lasa-l sa isi faca treaba si nu ar trebuie sa iti mai apara o perioada pana la urmatorele update-uri.
Sau alta problema ar fi HDD- de obicei apare cand inchizi laptopul direct fara a da shutdown.