| 123RAUL456 a întrebat:

De cateva zile nu imi functioneaza deloc telefonul (am un telefon Huawei 5). Intr-o zi, telefonul meu se repornise de unul singur cand ma uitam si eu la ceva pe telefon cand era la incarcat. Mi se repornise de unul singur, asa ca l-am pornit din nou si telefonul meu isi revenise, asa ca l-am lasat sa se incarce. In urmatoarea zi, cand ma trezisem, am vazut ca telefonul meu se repornise din nou fix cum l-am deschis si dupa aceea ecranul telefonului meu se facuse negru, ca si atunci cand imi era oprit telefonul. Am incercat sa pornesc telefonul, dar nu vrea sa se porneasca, pur si simplu nu vrea. Am tinut apasat pe butonul de pornire a telefonului mult si nu a functionat. Am incercat chiar sa incerc sa il pornesc in afara casei, dar nu a mers. Chiar si acum telefonul meu zace nefunctionand. Am intrebat un coleg de-al meu daca i s-a intamplat si lui asta la telefonul sau si el mi-a zis ca i s-a intamplat, mi-a zis ca poate telefonul meu e virusat si ca din cauza asta nu imi mai merge telefonul.
Ce ar trebui sa fac sa imi mearga telefonul? Va rog, spuneti-mi orice metode de a-mi repara telefonul.

Răspuns Câştigător
| AlexNab0k0v a răspuns:

Uite cum îl resetezi:
1. Scoate-i bateria, las-o un pic așa, apoi încearcă să-l repornești fără baterie (nu se va întâmpla nimic vizibil, citește mai departe).
2. Pune bateria la loc, ține butoanele de volum (ambele) apăsate și apoi apasă și ține pe butonul de pornire (deci ține toate 3 apăsate până îți vibrează un pic telefonul și/sau apare un logo Android Ascend.
3. Folosește butoanele de volum să navighezi prin meniu. Mergi la Wipe Data/Factory reset. Ca să confirmi apasă butonul de pornire.
4. Confirmă. Așteaptă să se încarce.