| Polinco a întrebat:

Salut TPU,

De ce când îmi conectez telefonul la casetofonul de la mașina prin mufa jack nu merge să pun muzica, iar cand conectez telefonul la casti, merge? Îmi puteți explica de ce?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt 2 motive:
1. Mufa telefonului este cu 4 contacte, iar mufa de intrare in casetofon este cu doar 3 contacte (care nu coincid).
2. Nivelul de semnal dat de telefon este mult mai mic decat ceea necesara la intrarea casetofonului. Din acest motiv, volumul va putea fi mic (chiar daca folosesti un adaptor de cablu).

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Daca mufa e de line in trebuie sa mearga vezi ca trebuie sa setezi auxiluar sau line in, eventual sa dai mai tare volumul din telefon, vezi ca aceea mufa sa nu fie cu probleme, scurt sau intrerupta la conexiunile pe placa

| outsidethebox a răspuns:

Poate pentru că semnalul pe iesirea de casti este cu mult mai puternic decat cel acceptat pe intrare jack la aparat?
Uzual, ar fi line out - line in, adica fara amplificare.