| m1hai3 a întrebat:

De ceva timp am o problema cu calculatorul..cand il pornesc imi afiseaza la inceput(acea imagine de intrare in bios, ca am 2gb ram, etc) apoi ramane ecranul negru.Ce ii pot face?(am resetat bios-ul deja)

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Mihai deschide pc. in caz ca are praf, scama incearca sa il cureti. ideal e sa ai o sursa de aer. de regula se foloseste un compresor dar cu o presiune moderata. apoi desconecteaza cablurile ce fac legatura :
sursa de alimentare cu placa.
hdd cu placa
sursa cu hdd
dvd cu placa si cu sursa
scoate ram cu grija si le introduci iarasi
incearca sa faci tot ceea ce am scris pe rand, ca sa nu te incurci la ora de conectare.
restarteaza si tasteaza de forma intermitenta del, F8, F2, tab. de fiecare data incearca cu o tasta. vezi daca reusesti ca una din comenzi sa fie acceptata. astept sa-mi zici daca e vreo schimbare.

10 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Ce windows folosesti? descarca
wondershare live boot boot cd
il treci pe un cd. faci boot cu cd wondershare. ce windows folosesti?

| m1hai3 explică (pentru gelu1970):

Windows xp sp3.

| gelu1970 a răspuns (pentru m1hai3):

Faci boot cu cd de xp. cand ajungi in locul unde te intreaba daca vrei sa formatezi sau sa repari alegi optiunea repair. se deschide o fereastra mersi-dos scrii 1 si dai enter. apoi scrii chkdsk /r
e un proces ce poate dura mult timp. nu opri pc pana nu termina si se restarteaza.

| m1hai3 explică (pentru gelu1970):

Nu pot, cand incerc sa bootez ramane ecranul negru.

| gelu1970 a răspuns (pentru m1hai3):

Intra in bios si in optiuni de boot il pui sa booteze din cd - dvd. trebuie sa poti intra in bios. de asemenea revizeaza cablurile ce conecteaza hdd cu placa. si cel ce alimenteaza hdd de asemenea. le desconectezi si le conectezi din nou.

| m1hai3 explică (pentru gelu1970):

Nici dupa asta nu merge..cand sa booteze se face ecranul negru.

| gelu1970 a răspuns (pentru m1hai3):

Mihai deschide pc. in caz ca are praf, scama incearca sa il cureti. ideal e sa ai o sursa de aer. de regula se foloseste un compresor dar cu o presiune moderata. apoi desconecteaza cablurile ce fac legatura :
sursa de alimentare cu placa.
hdd cu placa
sursa cu hdd
dvd cu placa si cu sursa
scoate ram cu grija si le introduci iarasi
incearca sa faci tot ceea ce am scris pe rand, ca sa nu te incurci la ora de conectare.
restarteaza si tasteaza de forma intermitenta del, F8, F2, tab. de fiecare data incearca cu o tasta. vezi daca reusesti ca una din comenzi sa fie acceptata. astept sa-mi zici daca e vreo schimbare.

| gelu1970 a răspuns:

Ferestra ce se deschide e cea tip cmd. vad ca in aceasta pagina detine dreptul de a corecta textul chiar daca o face gresit. nu se numeste ferestra mersi...

| gelu1970 a răspuns:

Mihai pe mine funda ma intereseaza mai putin. ai reusit ceva?

| m1hai3 explică (pentru gelu1970):

Nu,nu am reusit dar o meritihappy

| m1hai3 explică:

Cand incerc sa reinstlez windows-ul, apas sa booteze apoi ramane negru ecranul.